SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Zmiany w Sejmie. W skład nowego koła weszło trzech posłów

Od lewej: Paweł Szramka, Agnieszka Ścigaj, Andrzej Sośnierz (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Od lewej: Paweł Szramka, Agnieszka Ścigaj, Andrzej Sośnierz (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W Sejmie powołano koło poselskie Polskie Sprawy – poinformowała w czwartek jego przewodnicząca Agnieszka Ścigaj. W trzyosobowym kole, oprócz Ścigaj, znaleźli się: polityk Porozumienia Andrzej Sośnierz i związany z Kukiz'15 Paweł Szramka.

Waszczykowski o miażdżącym sondażu. „To było do przewidzenia”

Tylko 2,7 proc. badanych uważa, że opozycja powinna zagłosować przeciwko ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Europoseł Witold Waszczykowski zaznacza w...

zobacz więcej

Agnieszka Ścigaj poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie, że polityków połączyły rozmowy o zdrowiu, przedsiębiorczości, a także to, jak Polska będzie wyglądała po pandemii. – Dzisiaj postanowiliśmy zawiązać koło poselskie, które priorytetowo będzie zajmować się tymi sprawami – zadeklarowała posłanka, która do Sejmu dostała się startując z listy PSL, z rekomendacji Kukiz'15. Ostatnio była posłanką niezależną.

Przyznała, że w różnych kwestiach posłowie z nowego koła mogą się różnić, ale są wspólne punkty programowe, które niebawem zostaną zaprezentowane.

„Dialog i rozmowa”


– My się nie zgadzamy z tym, żeby w polskiej polityce było uważane za normalność to, że poseł jest jakimś towarem, że posła suwerennej Polski można sobie przekupywać, handlować i przekładać, że niezależnemu posłowi można mówić, co ma mówić, chociaż sam tak nie myśli, chociaż jego wyborcy się z tym nie zgadzają – podkreśliła Ścigaj.

– Nie zgadzamy się z tym, że przeciwnika politycznego trzeba nienawidzić. Uważamy, że polska polityka i normalność to jest dialog i rozmowa – za to płacą nam ludzie. Mamy rozmawiać, mimo różnic wyciągać z tych różnic konstruktywne wnioski, bo świat idzie do przodu dlatego, że się różni i mamy szukać rozwiązań prawnych dla Polaków – dodała posłanka.

Zadeklarowała, że koło Polskie Sprawy nie jest przeciwko komuś, ale za sprawami – stąd nazwa. Zaprosiła polityków, którzy myślą podobnie i nie chcą się uginać przed szefami partii.

Rozmowy PiS z Kukiz’15. Postawiono warunki współpracy

Warunkiem Kukiz'15 w rozmowach z PiS jest wprowadzenie aneksu do Nowego Ładu. Miałby on zakładać wprowadzenie m.in. mieszanej ordynacji wyborczej -...

zobacz więcej

Sośnierz nadal w Porozumieniu


Poseł Andrzej Sośnierz, który odszedł z klubu PiS, zadeklarował, że wciąż pozostaje w partii Porozumienie Jarosława Gowina. Pytany, czy będzie bardziej lojalny wobec Ścigaj, czy wobec Gowina, Sośnierz odparł, że zawsze głosuje zgodnie z własnym sumieniem, niezależnie od tego, w jakim jest klubie.

Sośnierz podkreślił przy tym, że od dłuższego czasu jego stanowisko rozmijało się w wielu punktach ze stanowiskiem klubu. W tym kontekście wymienił m.in. walkę z epidemią, kwestie podatkowe np. podatek cukrowy czy polityka dotycząca łączenia Orlenu z Lotosem, a także sam sposób prowadzenia polityki przez PiS.

– Pokażemy swoje poglądy, prawdziwe szczere poglądy będziemy się starali wyrażać, co nie jest takie łatwe w polityce – zadeklarował Sośnierz.

„Podeptane postulaty”


Paweł Szramka powiedział, że wciąż ma podobne cele w polityce jak Paweł Kukiz, z którym współtworzył koło Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia, ale rozminęły się drogi dojścia. – Ja wybrałem inną drogę – mówił. – Mam nadzieję, że cały czas będziemy współpracowali z Pawłem Kukizem w tych postulatach, z którymi wchodziliśmy do Sejmu – zadeklarował Szramka.

Polityk został zapytany, czy toczące się rozmowy na linii Paweł Kukiz - prezes PiS Jarosław Kaczyński miały wpływ na jego decyzję. – Uważam, że nie ma co ufać rządowi, który deptał te nasze postulaty od wielu lat – powiedział Szramka. Wymienił m.in. brak zainteresowania PiS sprawą finansowania partii politycznych czy zmiany ordynacji wyborczej. – Ja osobiście nie ufam – dodał.

– Trzymam kciuki i liczę na to, że Pawłowi Kukizowi uda się przekonać chociaż w małym procencie do naszych postulatów Jarosława Kaczyńskiego, natomiast ja osobiście w to nie wierzę, dlatego nie chcę tego firmować – mówił Szramka. CZYTAJ TAKŻE: Kto wygrałby wybory do Sejmu. Zmiana poparcia dla PiS

źródło:

Zobacz więcej