RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Europosłowie PiS alarmują. PO podkuliła ogon ws. Nord Stream 2?

Tomasz Poręba twardo ws. Nord Stream 2 (fot. Didier BAUWERAERTS, European Union 2019/ EP)
Tomasz Poręba twardo ws. Nord Stream 2 (fot. Didier BAUWERAERTS, European Union 2019/ EP)

Platforma Obywatelska twierdzi, że chce zatrzymania Nord Stream 2 i nałożenia sankcji na rosyjskich oligarchów. – Tymczasem dziś Europejska Partia Ludowa, do której należą posłowie PO, poparła wniosek o usunięcie z agendy majowej rezolucji o Nord Stream 2 – informuje w rozmowie z portalem tvp.info Tomasz Poręba, europoseł PiS. Dodaje, że Donald Tusk zarzuca innym proputinowskie postawy, a partia, której jest liderem, znów podjęła ważną decyzję na korzyść Kremla.

Platforma straszy Putinem. Sama latami wpadała mu w ramiona

„Nasz człowiek w Warszawie” – pisały rosyjskie media, gdy władzę w Polsce dzierżył Donald Tusk. Platforma obiecywała wtedy Polakom reset w...

zobacz więcej

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borell uznał, że instytucje unijne nie mogą zatrzymać Nord Stream 2 i sprzeciwił się sankcjom USA wobec tego projektu. Parlament Europejski może przyjąć rezolucję wzywającą Brukselę do działania, ale są to jedynie miękkie środki i apele.

Co ważne, teraz nawet taki sprzeciw uznano w Europarlamencie za zbędny.

Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej tłumaczył w środę, że jeśli Unia chce zatrzymać agresywną politykę Rosji, musi zablokować Nord Stream 2. Apelował też o sankcje wobec rosyjskich oligarchów wspierających władze. – To oni stanowią parasol ochronny dla Putina i stanowią fundament autokratycznych rządów reżimu Putina w Rosji. Twardo i mocno domagamy się sankcji wobec oligarchów – powiedział Andrzej Halicki. 

Zobacz także -> Niemcy brną w Nord Stream 2

Tymczasem europosłowie PiS donoszą, że już w czwartek na konferencji przewodniczących Parlamentu Europejskiego Europejska Partia Ludowa poparła wniosek socjalistów o usunięcie z agendy majowej sesji PE rezolucji o Nord Stream 2. – Tylko Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (do której należy PiS - przyp. red.), Zieloni oraz Tożsamość i Demokracja były za – mówi nam Tomasz Poręba.

„Nie chcę wchodzić w oceny relacji Tusk–Putin”

Morawiecki wzywa Niemcy, mówi o NS2: Nie destabilizujcie Europy

Nord Stream 2 jest projektem, który destabilizuje Europę. Wzywamy Niemcy, aby z niego zrezygnowały – powiedział premier Mateusz Morawiecki po...

zobacz więcej

– Ta sytuacja pokazuje dwie rzeczy. Po pierwsze hipokryzję Europejskiej Partii Ludowej, która oskarża inne partie w Europie o zachowania prorosyjskie, a sama odrzuciła propozycję rezolucji ws. Nord Stream 2 i gra ręka w rękę z Putinem. Po drugie pokazuje to beznadziejną słabość Platformy, która w EPP nie ma szans na przekonanie frakcji, w której o wszystkim decydują Niemcy – uważa Poręba.

Dodaje, że posłowie Platformy mówią jedno, a kierownictwo ich ugrupowania podejmuje zupełnie inne decyzje, „w tym przypadku sprzeczne z bezpieczeństwem energetycznym Unii Europejskiej”.

– Donald Tusk wielokrotnie korzystał na Twitterze z okazji, by atakować PiS. Często robił to zarzucając nam postawy proputinowskie. Nie chcę wchodzić w oceny relacji Tusk–Putin, gdy ten pierwszy był premierem. Wszyscy wiemy, jak to wyglądało. Ale w tym przypadku na poziomie europejskim partia chadecka, której Tusk jest liderem, podejmuje decyzje sprzeczne z interesami państw członkowskich, a zgodne z interesem Rosji. Trudno o większy poziom hipokryzji. Stąd pytanie, czy Tusk jakoś to skomentuje – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Poręba.

PiS apeluje: Zatrzymać budowę Nord Stream 2

Merkel o Nord Stream 2: Mamy konflikty, ale i tak musimy rozmawiać z Rosją

Mamy wiele konfliktów z Rosją, które niestety utrudniają nasze relacje – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, komentując sytuację związaną z...

zobacz więcej

Po czwartkowej decyzji Europejskiej Partii Ludowej, głos w sprawie zabrał również Zdzisław Krasnodębski (PiS). Odpowiadając na wcześniejsze wystąpienie Halickiego z PO napisał: „Skoro takie jest stanowisko pana i polskiej delegacji w EPP, to dlaczego na dzisiejszym posiedzeniu przewodniczących grup politycznych PE to Europejska Partia Ludowa zablokowała wprowadzenie do porządku obrad majowej sesji plenarnej dyskusji i rezolucji na temat Nord Stream 2?”

„Rosja pogardza porządkiem międzynarodowym, bezpieczeństwem, suwerennością i integralnością terytorialną sąsiadów oraz wolnością własnego społeczeństwa i innych narodów” – oceniła Anna Fotyga, europosłanka PiS i była minister spraw zagranicznych RP. „Niezbędne jest przyznanie Ukrainie i Gruzji Planu Działań na Rzecz Członkostwa” – dodała.

Zobacz także -> Nord Stream 2. Niemcy myślą o „planie B”

Jacek Saryusz-Wolski podkreślił z kolei, że stanowisko Unii Europejskiej o tym, iż w sprawie Nord Stream 2 Bruksela ma związane ręce, jest dla niego rozczarowujące. Nie zgodził się przy tym z tezami, że gazociąg jest projektem prywatnym i należy sprzeciwić się ewentualnym sankcjom amerykańskim.

„Istnieje jeden mechanizm i jedna metoda, żeby dać sobie radę z agresją Rosji. To zatrzymanie prac nad dokończeniem budowy gazociągu Nord Stream 2” – zaapelowała również Anna Zalewska, europosłanka PiS.

Halicki odpowiada. Pisze o „kłamstwach”

Waszczykowski: Niemcy są głusi na kryminalną politykę Putina

Trudno rozerwać łańcuch współpracy Niemiec i Rosji, mimo ewidentnych przykładów imperialnej i kryminalnej polityki Władimira Putina oraz korupcji z...

zobacz więcej

Na jeden z tych wpisów zareagował Andrzej Halicki z PO. „I po co te kłamstwa?” – napisał do Zdzisława Krasnodębskiego z PiS.

„To PiS zablokował wniosek KO w Sejmie na ten temat. Mam nadzieję, że dziś w Brukseli zagłosujecie razem z nami ten punkt w rezolucji o Rosji (par 9), a osobną rezolucję, z inicjatywy EPP, przyjmiemy w czerwcu. Zapraszam do współpracy” – stwierdził.

Zobacz także -> Merkel: Gaz z Nord Stream 2 nie jest gorszy

„Szanowny panie, czyżby nie był pan poinformowany o tym, jakie stanowisko w tej sprawie przedstawił przewodniczący EPP na konferencji przewodniczących grup politycznych PE?” – odpowiedział Krasnodębski. „Proszę go natychmiast poprosić o zmianę stanowiska, abyśmy mogli w czasie sesji majowej podjąć rezolucję o NS2” – zaapelował.

Nord Stream 2. Co zrobi rząd w Berlinie?

Rosja uderza w Europę Środkowo-Wschodnią. UE i USA muszą zareagować

Wojna dyplomatyczna pomiędzy Rosja a Czechami i wspierającymi je państwami trwa w najlepsze. Ujawnienie odpowiedzialności agentów GRU za wybuchy...

zobacz więcej

Mimo międzynarodowej presji, rząd Niemiec wciąż nie wycofuje się z projektu budowy Nord Stream 2 – gazociągu łączącego Rosję z Niemcami i omijającego Polskę oraz kraje bałtyckie.

Przeciwnicy strategicznej współpracy gospodarczej z Rosją coraz częściej pojawiają się jednak w samych Niemczech. „Projekt Nord Stream 2 upadnie, jeżeli Merkel wycofa swoje poparcie. Taka decyzja Berlina wzmocniłaby zarówno wartości UE, jak i europejską solidarność” – pisał niedawno dziennik „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”.

Zobacz także -> Europosłowie PiS przygotowali projekt rezolucji ws. Nord Stream 2. „Nie było zgody”

Z kolei Niemiecka Partia Zielonych zapisała w swoim programie wyborczym plany rezygnacji z Nord Stream 2.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej