SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Donald Tusk z Orderem Wschodzącego Słońca

Donald Tusk w czasie wizyty w Peru w 2008 roku (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Donald Tusk w czasie wizyty w Peru w 2008 roku (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Szef Europejskiej Partii Ludowej, były premier Donald Tusk otrzyma Order Wschodzącego Słońca – zdecydował japoński rząd. Jak podaje agencja informacyjna Kyodo, były szef Rady Europejskiej jest jednym z 117 obcokrajowców uhonorowanych w ten sposób. To nie pierwsze zagraniczne odznaczenie Tuska; na koncie ma już m.in. Słońce Peru i niemiecki medal za zasługi.

Ordery dla Rosjan. Rotfeld o tym, co było najistotniejsze dla Tuska

Donald Tusk przed pogrzebem pary prezydenckiej na Wawelu zwracał się do rosyjskich gości – prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i szefa MSZ...

zobacz więcej

Były szef rządu otrzyma najwyższą klasę Orderu Wschodzącego Słońca – Wielką Wstęgę. Jak wskazano, to wyraz uznania za wkład Donalda Tuska w rozwój stosunków z Japonią.

W podobny sposób zostanie uhonorowanych także sześć innych osób, w tym m.in. była premier Australii Julia Gillard i były szef Wywiadu Narodowego USA James Clapper. W sumie odznaczonych zostanie 117 obcokrajowców i 4136 Japończyków.

Uroczystość początkowo zaplanowano na 7 maja 2021 i miała się odbyć w Pałacu Cesarskim w Tokio. Z powodu pandemii COVID-19 wręczenie odznaczeń przełożono (do 11 maja w stolicy Japonii obowiązuje stan wyjątkowy).

Słońce Peru i laudacja Merkel


Donald Tusk ma już na swoim koncie kilka zagranicznych odznaczeń. W 2008 r. z rąk prezydenta Peru Alana Garci otrzymał najwyższe peruwiańskie odznaczenie państwowe – Słońce Peru.

Z kolei w 2012 r. ówczesny premier został wyróżniony za zasługi na rzecz pogłębienia integracji europejskiej podczas przewodnictwa Polski w UE i zasługi na rzecz polsko-niemieckiego pojednania nagrodą im. Walthera Rathenaua. Laudację wygłosiła wtedy kanclerz Angela Merkel.

Zobacz także: Tusk dziękuje CDU i prosi o „odpowiedzialność w walce” [WIDEO Z NAPISAMI]

źródło:
Zobacz więcej