RAPORT

Pogarda

Platforma w tarapatach. MJN: Trzeba odsunąć PO od opozycji!

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka (fot. PAP/Paweł Supernak)
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Sprawa unijnych dotacji i miliardów złotych z Funduszu Odbudowy podzieliła opozycję. Coraz więcej środowisk sprzeciwia się postawie Platformy Obywatelskiej i chce odsunięcia PO z pozycji lidera anty-PiS. – Platforma już raz sama odsunęła się od opozycji, kiedy wystawiła Małgorzatę Kidawę-Błońską na prezydentkę i sondaże spadły jej poniżej 5 proc. – przypomina przewodniczący warszawskiego ruchu Miasto Jest Nasze Jan Mencwel.

Strajk Kobiet stawia ultimatum. Śmiszek stanowczo odpowiada ws. pieniędzy z UE

Liderki Strajku Kobiet zażądały od Lewicy, by wycofała swoje poparcie dla Krajowego Planu Odbudowy. – Strajk Kobiet to miliony dziewczyn i kobiet w...

zobacz więcej

Po tym, jak Lewica podjęła rozmowy z rządem ws. Krajowego Planu Odbudowy, Radosław Sikorski z PO nazwał to „Paktem Ribbentrop-Mołotow”. Jego koledzy z partii oceniali, że trwają „negocjację z terrorystami” i zaznaczyli, że Sejm powinien odrzucić przepustkę do sięgnięcia po miliardy z Unii Europejskiej. Borys Budka i posłowie Platformy nie zostawili również suchej nitki na Lewicy.

„W ostatnich dniach stało się absolutnie jasne, że aby uratować Polskę od totalnej zapaści, nie wystarczy chcieć odsunąć PiS od władzy. Trzeba jeszcze najpierw odsunąć PO od opozycji” – skomentował w sieci Jan Mencwel.

Zobacz także:  Giertych stanowczo ws. Funduszu Odbudowy. Co mówił o Unii w 2003 r.?

W kolejnym wpisie dodał, że „PO już raz sama odsunęła się od opozycji”.

Ocenił, że było to w momencie, gdy wystawili Małgorzatę Kidawę-Błońską jako kandydatkę w wyborach prezydenckich. Jej sondaże spadły wtedy poniżej 5 proc., a Platformie groziła kompromitacja. Walczono więc o zmianę terminu wyborów, a Kidawę-Błońską szybko wymieniono na Rafała Trzaskowskiego.  Ciekawe kulisy w tej sprawie ujawnił ostatnio jeden z posłów PO Cezary Tomczyk.

„Widać, że wyborcy PO nie są przyspawani do tej partii – trzeba tylko ich przekonać, że mają na kogo głosować” – napisał na Twitterze Jan Mencwel.

Krajowy Plan Odbudowy przepustką do potężnych pieniędzy

Poseł KO punktuje Platformę. Chodzi o miliardy złotych

Platforma Obywatelska odrzuca poparcie dla Krajowego Planu Odbudowy, blokując tym samym miliardy złotych, jakie mają trafić do Polski z UE. Sondaże...

zobacz więcej

Środki z unijnego Funduszu Odbudowy w najlepszym scenariuszu dadzą Polsce do 2026 r. kopa w postaci dodatkowego wzrostu PKB o ponad 8 proc. - wyliczają ekonomiści z S&P Global Ratings. W ciągu najbliższych sześciu lat to jak dwa „gratisowe” lata.

Co więcej, od ratyfikacji tej ustawy zależy uruchomienie unijnego budżetu na lata 2021-27, a także Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, których łączna wartość wynosi 770 mld zł.

Zobacz także:  Waszczykowski o miażdżącym sondażu. „To było do przewidzenia”

Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie jednak właśnie Krajowy Plan Odbudowy (KPO) – dokument taki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. Rząd Mateusza Morawieckiego ma go przedstawić Brukseli w ten piątek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej