RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Łódź z napędem słonecznym. Polscy studenci już po pierwszych testach

Łódź będzie w stanie osiągnąć prędkość 30 km/godz. (fot. PWr Solar Boat Team/mat.pras.)
Łódź będzie w stanie osiągnąć prędkość 30 km/godz. (fot. PWr Solar Boat Team/mat.pras.)

Studenci Politechniki Wrocławskiej zbudowali jednoosobową łódź w pełni napędzaną energią słoneczną. W trakcie pierwszych testów na Odrze konstruktorzy sprawdzali między innymi jej zwrotność i maksymalną prędkość.

Robot zastąpi strażaków. Polski student opracował wyjątkowe urządzenie

Student mechatroniki Politechniki Rzeszowskiej (PRz) opracował prototyp robota inspekcyjnego dla straży pożarnej. Może on być wykorzystywany na...

zobacz więcej

Nad konstrukcją i budową łodzi studenci z PWr Solar Boat Team pracowali od wielu miesięcy – przekazał Michał Ciepielski z biura prasowego uczelni. Koło zrzesza obecnie około 70 osób z niemal wszystkich wydziałów – są w nim między innymi programiści, elektrycy, chemicy, fizycy, mechanicy, a także architekt i górnik.

Jednoosobowa łódź wyścigowa ma prawie 6 m długości i 1,6 szerokości. Jest wyposażona w dziewięć paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 6 m kw. i pakiet akumulatorów litowo-fosfatowo- żelazowych (LiFePO4).

Zasilają one silnik napędowy o mocy 4.5 kW , co odpowiada dwóm czajnikom elektrycznym. Będzie w stanie osiągnąć prędkość 30 km/godz. a docelowo, dzięki tak zwanym hydroskrzydłom, czyli specjalnym płatom nośnym montowanym pod kadłubem, będzie gwarantowała efekt lotu i redukcję oporów hydrodynamicznych.

Druk 3D i inne innowacje


Jak tłumaczyła Dominika Dewor, prezes koła PWr Solar Boat Team, większość elementów łodzi członkowie koła projektują sami.

– Jeśli korzystamy z pomocy jakiejś firmy, to w formie doradztwa, a nie zlecania jej wykonania dla nas jakichś elementów. Nasza łódź ma aż 10 innowacyjnych rozwiązań wypracowanych przez nasze koło. To np. wykorzystanie druku 3D do prototypowania elementów docelowo wykonanych z metali i dużej liczby elementów o niestandardowym kształcie, niedostępnych w handlu – wyjaśniła. Konstrukcja powstaje na międzynarodowe zawody łodzi solarnych, organizowane co roku m.in. w Stanach Zjednoczonych (Solar Splash) i Holandii (Solar Sport One). Te pierwsze są zwykle rozgrywane w czerwcu, a jeśli studentom z PWr udałoby się na nie pojechać, będą pierwszą ekipą spoza Ameryki, która weźmie w nich udział.

Robot rozniesie tabletki, zmierzy puls. Polscy studenci opracowali „asystenta” lekarza

Studenci Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych oraz Wydział Architektury PW opracowali elektroniczny pojazd „Arti”. Robot w przyszłości mógłby...

zobacz więcej

W czasie konkursu oceniane są szybkość, zwrotność i efektywność energetyczna łodzi. Właśnie te parametry studenci sprawdzali podczas pierwszego rejsu po Odrze.

Pierwsze wodowanie łodzi zorganizowano przy Bulwarze Politechniki Wrocławskiej. Konstruktorzy testowali także szczelność łodzi, jej przyspieszenie i to, jak silnik współgra z łodzią oraz czy konieczne są jakieś udogodnienia dla pilota łodzi, by sterowanie było wygodniejsze.

– Wiemy już, że konieczne są m.in. poprawki w systemie komunikacji, bo okazał się zawodny. Potrzebujemy też specjalnego wózka do wodowania łodzi – tłumaczyła prezes koła.

Problematyczne gabaryty


– Ze względu na dostępną infrastrukturę i duże gabaryty łodzi jej zwodowanie i wyciągnięcie z wody okazały się niezwykle problematyczne. Ale z samych testów jesteśmy zadowoleni. Teraz czeka nas znowu trochę pracy przy wprowadzaniu poprawek – wyjaśniła.

źródło:

Zobacz więcej