SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Poseł KO punktuje Platformę. Chodzi o miliardy złotych

Franciszek Sterczewski o Krajowym Planie Odbudowy (fot. PAP/Paweł Jaskółka)
Franciszek Sterczewski o Krajowym Planie Odbudowy (fot. PAP/Paweł Jaskółka)

Platforma Obywatelska odrzuca poparcie dla Krajowego Planu Odbudowy, blokując tym samym miliardy złotych, jakie mają trafić do Polski z UE. Sondaże pokazują, że zdecydowana większość Polaków nie rozumie takiej postawy. Problemy z pojęciem zagmatwanej logiki PO ma nawet jeden z posłów wybranych z list Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski. Na Twitterze ocenił, że Piątkę dla zwierząt opozycja popierała, myśląc o dobru zwierząt, a teraz należy myśleć o dobru Polaków.

Strajk Kobiet stawia ultimatum. Śmiszek stanowczo odpowiada ws. pieniędzy z UE

Liderki Strajku Kobiet zażądały od Lewicy, by wycofała swoje poparcie dla Krajowego Planu Odbudowy. – Strajk Kobiet to miliony dziewczyn i kobiet w...

zobacz więcej

– Wetowanie budżetu UE to zdrada polskiej racji stanu – mówił w listopadzie 2020 r. Borys Budka. Oceniał, że takie zachowanie to ryzykowanie wyjściem Polski z Unii Europejskiej. Teraz zmienił zdanie i wymaga od swoich posłów, by publicznie sprzeciwiali się poparciu Krajowego Planu Odbudowy.

Tymczasem wartość unijnych grantów dla Polski w obecnym scenariuszu KPO sięga aż 24 mld euro. Od ratyfikacji tej ustawy zależy uruchomienie unijnego budżetu na lata 2021-27, a także Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, których łączna wartość wynosi 770 mld zł.

Zobacz także:  Giertych stanowczo ws. Funduszu Odbudowy. Co mówił o Unii w 2003 r.?

Lewica uzgodniła z rządem pewne warunki i zadeklarowała, że poprze przyjęcie środków z UE. Z kolei czołowi politycy Platformy Obywatelskiej twierdzą, że jest to ratowanie PiS-u i działanie na korzyść politycznego wroga. Pomijają przy tym fakt, że pieniądze z Brukseli nie trafią do kieszeni rządzących, ale na wsparcie polskiej gospodarki.

„A pamiętacie tę debatę o tym, by razem z Ziobro i Konfederacją głosować przeciwko Piątce dla zwierząt, by rząd się wywrócił? A racja, nie było takiej debaty, bo myśleliśmy wtedy o dobru zwierząt” – skomentował na Twitterze Franciszek Sterczewski, poseł z okręgu poznańskiego startujący do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także:  Waszczykowski o miażdżącym sondażu. „To było do przewidzenia”

źródło:
Zobacz więcej