RAPORT

Pogarda

Chiny wysłały rakietę na własną stację kosmiczną

Chiny budują własną stację kosmiczną (fot. CMSE]
Chiny budują własną stację kosmiczną (fot. CMSE]

Najnowsze

Popularne

Z kosmodromu Wenchang na wyspie-prowincji Hajnan wystartowała rakieta z kluczowym modułem planowanej chińskiej stacji kosmicznej. Stacja ma zostać zbudowana przed końcem 2022 r. – podała chińska agencja Xinhua.

Naukowcy: Na Marsie są niezbędne składniki, by istniało tam życie

Analiza pochodzących z Marsa meteorytów pokazuje, że pod powierzchnią planety obecne są substancje, które mogą podtrzymywać życie mikroorganizmów....

zobacz więcej

Ważący 22,5 tony moduł o nazwie Tianhe (chiń. „harmonia niebios”) jest jedną z trzech kluczowych części planowanej chińskiej stacji kosmicznej. Na orbicie działa tylko jedna taka stacja, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

ISS wspierana jest m.in. przez Stany Zjednoczone, Rosję i Japonię, ale Chiny zostały wykluczone z udziału w pracach tej stacji przez USA – podkreśla Agencja Reutera. Wkrótce projekt ma zostawić Rosja.

Rosja planuje stworzyć własną stację orbitalną i ostrzeże partnerów międzynarodowych współtworzących ISS o wycofaniu się z projektu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2025 r. – powiedział wicepremier Jurij Borysow.

Niebiański pałac


Moduł Tianhe będzie pełnił funkcję ośrodka zarządzania i kontroli stacji kosmicznej o nazwie Tiangong (chiń. „niebiański pałac”) – powiedział jeden z głównych inżynierów projektu Bai Linhou z Chińskiej Akademii Techniki Kosmicznej (CAST).

Oczekujemy, że stacja przyczyni się do pokojowego rozwoju i wykorzystania zasobów kosmicznych na drodze współpracy międzynarodowej, wzbogaci technologię i doświadczenie dla dalszej chińskiej eksploracji odległych rejonów kosmosu – dodał naukowiec. Moduł wynosi w przestrzeń kosmiczną rakieta Długi Marsz 5B, największa chińska rakieta kosmiczna. Wystartowała ona z kosmodromu Wenchang w czwartek o godz. 11.23 czasu miejscowego (godz. 5.23 w Polsce) – poinformowała Xinhua.

Budowa stacji jest jednym z kilku projektów związanych z przestrzenią kosmiczną, prowadzonych obecnie przez Chiny. Chińscy naukowcy planują też budowę stacji badawczej na Księżycu i wysłanie na niego w ciągu najbliższej dekady szeregu bezzałogowych misji. Długoterminowym celem na 2045 r. jest organizacja tysięcy lotów kosmicznych rocznie, przewożących pasażerów i ładunki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej