RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Administrator hejterskich profili w mediach społecznościowych na liście płac PO. Ujawniono rachunki

Kozak-Zagozda zarobił prawie tyle, co główny ekonomista PO (fot.TVP Info; PAP/Paweł Supernak)
Kozak-Zagozda zarobił prawie tyle, co główny ekonomista PO (fot.TVP Info; PAP/Paweł Supernak)

Mariusz Kozak-Zagozda, twórca SokuzBuraka, prawdopodobnie największej hejterskiej i propagującej fake newsy strony w internecie otrzymywał w 2020 r. regularne przelewy z Platformy Obywatelskiej – podał portal interia.pl. W ciągu roku miał zarobić ponad 100 tys. zł, tylko o kilka tysięcy mniej niż główny ekspert ekonomiczny partii. To nie jedyne źródło dochodów hejtera. Jak niedawno ujawniliśmy, Kozak-Zagozda mógł być finansowany także przez Romana Giertycha. Ponadto otrzymywał przelewy z Klubu Parlamentarnego KO, warszawskiego samorządu i z Fundacji Schumana.

Giertych i Sok z Buraka złapani na kłamstwie. Ujawniamy dowody finansowania

To nie Mariusz Kozak-Zagozda, który twierdzi, że łączyły go z Romanem Giertychem relacje klient-prawnik, ale to mecenas był stroną finansującą w...

zobacz więcej

Jak informuje portal interia.pl, w minionym roku Mariusz Kozak-Zagozda był regularnie opłacany przez ugrupowanie Borysa Budki


„Zdarzało się, że jednego miesiąca pieniądze płynęły zarówno z konta, na które wpływa subwencja, jak i rachunku bieżącego. W ten sposób, w lipcu 2020 r., kiedy odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, Kozak-Zagozda zainkasował w sumie ponad 10,5 tys. zł. Najniższy przelew z zeszłego roku opiewa na kwotę 149 zł, najwyższy to 8048 zł. W 2020 r. twórca »Soku z Buraka« zarobił dzięki PO 104 605 zł” – czytamy. To tylko 8795 zł mniej niż w tym samym okresie Platforma Obywatelska przekazała swojemu głównemu ekonomiście, Andrzejowi Rzońcy.

Interia podała także, że skarbnik PO, Łukasz Pawełek, nie udzielił odpowiedzi na pytanie, za co konkretnie Kozak-Zagozda był przez partię opłacany.

-> Przeczytaj także: Aleksandra Wasilewska o kulisach działalności Soku z Buraka

W marcu 2021 r. TVP ujawniła, że twórca SokuzBuraka prawdopodobnie otrzymywał wsparcie finansowe także od Romana Giertycha. „Bez Pana pewnie już by nie było soku” – tak Zagozda pisał do opozycyjnego prawnika w lutym 2018 r. Twierdził, że właśnie dzięki niemu ma „dzienne zasięgi na Facebooku na poziomie ponad 4 miliony odbiorców”.

Ale partyjne konta PO i mecenasa Giertycha to nie jedyne źródła przychodów hejtera. Współpracował także z Klubem Parlamentarnym PO-KO, a w okresach kampanii wyborczych z komitetami wyborczymi związanymi z PO oraz Nowoczesną i PSL, jego działalność finansowała ponadto Fundacja Schumana i stołeczny samorząd. Działalność ta polegała na produkcji i dystrybuowaniu ogromnej ilości fałszywych informacji i wulgarnego hejtu. Między innymi SokzBuraka fałszywie oskarżał Małgorzatę Wassermann oraz publicystkę Małgorzatę Terlikowską o dokonanie aborcji, pisząc, że kobiety te „mordowały własne dzieci”. Więcej przykładów znajdziesz tutaj.

Pozew do sądu w związku z działaniami Kozaka-Zagozdy złożyła Magdalena Ogórek, która po jednej z jego publikacji otrzymywała groźby śmierci.

-> Przeczytaj także: Zniesławił kobiety, mylił tropy policji, a wrzutki medialne konsultował z Giertychem. Nowe zapisy rozmów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej