RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus. Hiszpania ogłasza testowanie paszportów szczepionkowych

Pierwsze testy dokumentu ruszą w maju (fot. Shutterstock)
Pierwsze testy dokumentu ruszą w maju (fot. Shutterstock)

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii opracowało program testowania paszportu szczepionkowego, służącego bezpiecznej turystyce podczas tegorocznych wakacji. Według resortu na podstawie tego dokumentu wydawanego w formie elektronicznej od czerwca przyjmowani byliby zagraniczni urlopowicze.

Ekspert: Powinniśmy porozmawiać o paszporcie covidowym w Polsce

Powinniśmy rozpocząć dyskusję na temat paszportu covidowego, bo jest to temat bardzo złożony. Np. w przypadku osób, które nie mogą się zaszczepić,...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak poinformował w środę hiszpański sekretarz stanu ds. turystyki Fernando Valdes, pierwsze testy dokumentu ruszą w maju.

W rozmowie z agencją Europa Press Valdes wyjaśnił, że tzw. zielony certyfikat cyfrowy, jak nazywany jest paszport szczepionkowy, ma zawierać informacje na temat ewentualnych szczepień turysty, przeprowadzanych przez niego testów na obecność koronawirusa oraz okresu chorowania na COVID-19.

Testy paszportu już wkrótce


Valdes wskazał, że testy nowego dokumentu ruszą w ciągu najbliższych dni, gdyż władzom zależy na szybkim przywróceniu aktywności turystycznej. Przypomniał, że sektor ten wytwarza ponad 12 proc. PKB Hiszpanii.

Pierwszym regionem, który ogłosił wprowadzenie paszportów szczepionkowych była wspólnota autonomiczna Walencji. W marcu lokalne władze zaprezentowały emisję dokumentu „o funkcji informacyjnej”.

Paszport szczepionkowy w Walencji, potwierdzający przyjęcie szczepionki przeciwko koronawirusowi, obywatele mogą pobrać po zalogowaniu się na stronie internetowej regionalnych służb sanitarnych. Istnieje też możliwość jego wgrania do telefonu komórkowego lub wydrukowania na papierze.

Czytaj także: Czy kraje UE wprowadzą własne świadectwa szczepień przeciw COVID-19? KE obawia się fałszerstw

źródło:

Zobacz więcej