RAPORT

Pogarda

Dramat w Indiach. Mimo to władze pozwalają na pielgrzymkę

Setki tysięcy pielgrzymów pójdzie do Amarnath (fot. Vishal Bhatnagar/NurPhoto via Getty Images)
Setki tysięcy pielgrzymów pójdzie do Amarnath (fot. Vishal Bhatnagar/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Władze administrowanego przez Indie Kaszmiru zezwoliły na zorganizowanie w lecie dorocznej pielgrzymki do Amarnath mimo dramatycznej sytuacji epidemicznej w kraju. Krytycy twierdzą, że coroczna pielgrzymka może doprowadzić do niszczycielskiej fali koronawirusa w Kaszmirze, który nie posiada odpowiednio wyposażonych placówek służby zdrowia.

Miliony zakażeń w Indiach. Tłumy na święcie hinduistycznym [WIDEO]

Mimo pandemii koronawirusa tłumy Hindusów zebrały się nad brzegiem Gangesu w mieście Haridwar, żeby celebrować święto Kumbhamela. Procesje guru i...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Lokalne władze rozważają ustanowienie prowizorycznych schronień i udogodnień dla 600 tys. pątników, którzy odwiedzą główne sanktuarium hinduistycznego bóstwa zagłady i stworzenia Śiwy w grocie w Amarnath, położonej na wysokości 3880 m n.p.m. w Himalajach.

Planowane jest założenie dwóch obozów bazowych - Baltal i Chandanwari - dla pielgrzymów, którzy zamierzają iść pieszo. Z Baltal wierni będą musieli przejść 14 km, ci, którzy dotrą do Chandanwari - 32 km, aby dotrzeć do świątyni w jaskini, w której znajduje się lodowy stalagmit nazywany przez hinduistów Shiv Lingam (fallus Pana Śiwy).

Mimo że władze tymczasowo zawiesiły rejestrację online na pielgrzymkę w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem, na stronie internetowej nadal widnieje informacja, że pielgrzymka odbędzie się od 28 czerwca do 22 sierpnia.

Setki zakażonych na Kumbh Mela


Niedawno setki wyznawców miały pozytywne wyniki testów na obecność COVID-19 w mieście Haridwar na północy kraju, gdzie setki tysięcy Hindusów zgromadziły się, aby wziąć udział w hinduistycznym święcie Kumbh Mela.

Czytaj także: Kolejny rekord zakażeń w Indiach. Dramatyczna sytuacja w szpitalach [WIDEO]


Choć rząd Indii informował, że podjął różne środki, by zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo, to na ulicach było widać tłumy osób niezachowujących dystansu społecznego i bez maseczek.

Dramat w Indiach. WHO wyśle respiratory i medyków

Sytuacja epidemiczna w Indiach, gdzie w ostatnim czasie drastycznie rośnie liczba zakażeń kornawirusem, jest „niezwykle poruszająca” – powiedział w...

zobacz więcej

Liczba zmarłych na COVID-19 przekroczyła w środę w Indiach 200 tys. - w ciągu ostatniej doby zmarły 3293 osoby. W kraju zgłoszono również 362 757 nowych przypadków SARS-CoV-2, zwiększając ogólny bilans zakażonych do ponad 17,9 mln.

Eksperci uważają jednak, że oficjalne dane znacznie zaniżają rzeczywistą liczbę ofiar w kraju liczącym 1,3 mld mieszkańców. W szpitalach w Indiach brakuje miejsc i tlenu medycznego. Bogatsi gromadzą leki i tlen, wykupując zapasy na czarnym rynku.

Kiedy szczyt drugiej fali?


W Delhi buduje się dodatkowe stosy pogrzebowe, gdyż krematoria są przeciążone. Szczyt drugiej fali epidemii COVID-19 w Indiach z 440 tys. infekcji dziennie ma przypaść 8 maja.

– Świat wchodzi w krytyczną fazę pandemii i musi mieć szczepionki dostępne dla wszystkich dorosłych tak szybko, jak to możliwe – powiedział Udaya Regmi, szef Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca na Azję Południową. – Jest to zarówno imperatyw etyczny, jak i zdrowia publicznego - podkreślił.

– Ponieważ warianty wciąż się rozprzestrzeniają, ta pandemia jest daleka od zakończenia, dopóki cały świat nie będzie bezpieczny – dodał.

Czytaj także: Indie biją rekordy zachorowań. Transport tlenu wojskowymi samolotami

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej