RAPORT

Pogarda

Waszczykowski o miażdżącym sondażu. „To było do przewidzenia”

Witold Waszczykowski o Krajowym Planie Odbudowy (fot. European Union 2020/ EP/ Laurie DIEFFEMBACQ)
Witold Waszczykowski o Krajowym Planie Odbudowy (fot. European Union 2020/ EP/ Laurie DIEFFEMBACQ)

Najnowsze

Popularne

Tylko 2,7 proc. badanych uważa, że opozycja powinna zagłosować przeciwko ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Europoseł Witold Waszczykowski zaznacza w rozmowie z portalem tvp.info, że unijny projekt ma pewne rysy, ale czas na negocjacje minął, a teraz trzeba sięgnąć po miliardy, których oczekują Polacy. Zaznacza, że Platforma, wprowadzała do Europarlamentu liderów Lewicy, a teraz krytykuje rozmowy z tą frakcją, bo „kompletnie sami się zakiwali”. – Za chwilę może się okazać, że projekt pod nazwą Platforma Obywatelska przestanie istnieć – uważa.

Prof. Domański: Dla Platformy to może być zabójcze

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami Lewicy, którzy zapowiadają poparcie Krajowego Planu Odbudowy. „Nie” miliardom euro z...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki ustalił z liderami Lewicy szczegóły dotyczące poparcia dla Krajowego Planu Odbudowy. Platforma Obywatelska mówi o skandalu i krytykuje rząd za rozmowy z Lewicą. Tymczasem komentatorzy przypominają, że to PO wprowadziła do Parlamentu Europejskiego takie nazwiska jak: Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller, Marek Belka.

– W Platformie kompletnie się zakiwali. Partia ta jest kontynuacją takich frakcji jak Unia Wolności czy Unia Demokratyczna; przez lata żyli w przeświadczeniu, że władza im się należy. Uważali, że jako jedyni mają moralny mandat, by rządzić – mówi Witold Waszczykowski.

Zobacz także:  Strajk Kobiet postawił Lewicy ultimatum. Mają dobę albo…

– Kilka lat temu nagle społeczeństwo uznało, że definitywnie trzeba odsunąć ich od władzy. Zaczęli przegrywać wszystkie kolejne wybory, a od 2015 r. Polacy skutecznie ograniczają im wpływ na losy państwa. Poza totalną negacją obecnego rządu PO nie ma żadnego pomysłu na Polskę – dodaje.

Europoseł PiS i były minister spraw zagranicznych w rozmowie z portalem tvp.info odnosi się również do najnowszego sondażu IBRIS przeprowadzonego na zamówienie „Rzeczpospolitej”. Z badania wynika, że 66,3 proc. badanych chce, by opozycja poparła rządowy projekt Funduszu Odbudowy i umożliwiła ratyfikację decyzji o zasobach własnych Unii Europejskiej. Głosowania przeciw oczekuje jedynie 2,7 proc. respondentów.

– To było do przewidzenia, że społeczeństwo oczekuje zorganizowania pieniędzy z Unii, które mają nam pomóc odbudowywać się po epidemii. Jest oczywiście problem z Funduszem Odbudowy, bo długo debatowano, czy powinno się przekazywać możliwość zaciągania pożyczek i nakładania podatków. Ale czas na dyskusję na ten temat był do grudnia ubiegłego roku, gdy zdecydowano, że udziela się zgody na takie działania. Dziś jest czas, aby ten projekt ratyfikować. Co najwyżej tę ratyfikację można uzupełniać pewnymi ograniczeniami – wskazuje Waszczykowski.

„Posłowie PO z dalszych miejsc zaczną uciekać do innych partii”

Fundusz Odbudowy. Czy opozycja powinna zagłosować za projektem? [SONDAŻ]

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zamówienie „Rzeczpospolitej” wynika, że 66,3 proc. badanych uważa, iż opozycja powinna poprzeć rządowy projekt...

zobacz więcej

Europoseł PiS zaznacza w rozmowie z portalem tvp.info, że skala tych pieniędzy jest tak duża, iż postawa Polaków go nie zaskakuje. Epidemia koronawirusa była bardzo trudnym czasem i dotknęła gospodarki wszystkich państw Unii Europejskiej. Tymczasem zamiast na wsparciu naszego rynku, Platforma Obywatelska skupia się teraz na krytykowaniu rządu i Lewicy.

– Atak na porozumienie rządu z Lewicą ws. Funduszu Odbudowy jest kolejną negacją wszystkiego, co może sprzyjać obecnej władzy. Tymczasem warto podkreślić, że te rozmowy dotyczyły kluczowych interesów polskiego społeczeństwa. Nie mogą więc być przedmiotem targów politycznych – uważa Waszczykowski.

– Wiadomo, że wszystko jest polityczne, ale dobro Polaków nie może być ciągłym zakładnikiem wojny wewnętrznej, jaką wywołuje Platforma. Mamy więc do czynienia z konfuzją, brakiem pomysłu na odzyskanie władzy i ślepą strategią walki z PiS-em – dodaje.

Zobacz także:  Lewica poparła KPO. „Nie będziemy wyprowadzać Polski z UE”

Witold Waszczykowski ocenia na koniec, że strategia PO donikąd nie prowadzi.

Premier Morawiecki o KPO: Trzeba działać ponad podziałami politycznymi

Dzięki rekordowo wynegocjowanym środkom z UE – zarówno nowemu programowi budżetowemu na siedem lat, jak i KPO – możemy z nadzieją wyglądać końca...

zobacz więcej

– Najnowsze badania pokazują, że ich popularność stale spada i jest już na poziomie ok. 15 proc. To oznacza również utratę drugiego miejsca w sondażach – zauważa.

Jak twierdzi, już „za chwilę może się okazać, że posłowie z dalszych miejsc zaczną uciekać do innych partii, a projekt pod nazwą Platforma Obywatelska przestanie istnieć”.

KPO wymaga zgody państw


We wtorek rząd przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy.

Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO) – dokument taki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej