RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Strajk Kobiet postawił Lewicy ultimatum. Mają dobę albo…

Strajk Kobiet zamierza „wybić głupoty z głowy Lewicy” (fot. YT)
Strajk Kobiet zamierza „wybić głupoty z głowy Lewicy” (fot. YT)

„W sprawie Lewicy ogłaszamy krótko: wóz albo przewóz. Doba na ogarnięcie się albo zaczynamy ogólnopolską akcję wybijania głupoty z głowy Lewicy” – czytamy we wpisie Ogólnopolskiego Stajku Kobiet. Proaborcyjna organizacja jest oburzona porozumieniem Lewicy z PiS i poparciem Krajowego Planu Odbudowy. Jak zauważają komentatorzy, w postawionym ultimatum myli jednak adresata gróźb.

Lewica popiera KPO. Koalicja Obywatelska ostro: „Zdrajcy!”

Lewica zdradziła opozycję, wyborców i polską demokrację – tak Bartłomiej Sienkiewicz (KO) skomentował we wtorek porozumienie rządu i Lewicy w...

zobacz więcej

W Sejmie przedstawiciele Lewicy spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. Strony porozumiały się w sprawie poparcia dla KPO. Jak mówił europoseł Robert Biedroń, rząd zgodził się na wszystkie warunki Lewicy zaproponowane do KPO.

Czytaj więcej: Publicysta o atakach PO na Fundusz Odbudowy: Szantażuje rząd kosztem Polaków

Strajk Kobiet daje Lewicy dobę


Ta decyzja spotkała się z falą komentarzy i krytyką ze strony opozycji. Głos w tej sprawie zabrał również na Twitterze Strajk Kobiet.

„W sprawie Lewicy ogłaszamy krótko: wóz albo przewóz. Doba na ogarnięcie się albo zaczynamy ogólnopolską akcję wybijania głupoty z głowy Lewicy” – czytamy w twitterowym wpisie Stajku Kobiet. „Mafia nie przestanie być mafią, bo Lewica grzecznie wciśnie guzik” – dodano. – 85 proc. głosowań w Sejmie – jeśli już mówimy w takich kategoriach – jest prowadzonych na zasadzie takiej, że głosujemy razem z klubem PiS. Bo to są ustawy, które wspólnie wypracowujemy i nie budzą jakichś wielkich kontrowersji – odpowiada na zarzuty Strajku Kobiet poseł Lewicy Dariusz Wieczorek. W programie „#Jedziemy” podkreślił, że tylko Lewica „rzeczywiście wspiera Strajk Kobiet”, ale „tutaj rozmawiamy o zupełnie innej sprawie”.

– Tutaj nie dyskutowaliśmy o prawach człowieka, prawach kobiet, nie dyskutowaliśmy o prawach służb mundurowych do emerytur, bo nie tworzyliśmy koalicji z PiS. Rozmawialiśmy o jednym projekcie ustawy, dotyczącym ratyfikacji umowy o europejskim funduszu odbudowy – podsumował gość TVP Info.
teraz odtwarzane
Poseł Lewicy komentuje ultimatum Strajku Kobiet

Czytaj więcej: „Nie będziemy wyprowadzać Polski z UE”. Wieczorek o poparciu KPO

Na ten wpis zareagowała młodzieżówka Lewicy. Zapewniła o swoim wsparciu dla „praw kobiet, legalnej aborcji, edukacji seksualnej, godnej opieki okołoporodowej i dla osób z niepełnosprawnościami”. „Czy to samo może zadeklarować Strajk Kobiet, który atakuje najbardziej feministyczne ugrupowanie w Polsce?” – podkreślono.

To nie pierwsze ultimatum organizacji Lempart


Internauci zauważają jednak, że podobne ultimatum – siedmiodniowe – organizacja Marty Lempart postawiła rządowi PiS w listopadzie.

Czytaj więcej: Marta Lempart: Jak rząd upadnie, to wybierzemy sobie Sejm

„Powiało grozą. Doba na ogarnięcie, siedem dni na dymisję rządu” – ironizuje dziennikarz „Wprost” Dariusz Grzędziński.

Strajk Kobiet grozi i… myli adresata


Inni zauważają, że w ultimatum Strajku Kobiet pomylono adresata i oznaczone konto nie należy do lewicy (stąd w kolejnym wpisie SK oznaczył właściwy profil: @__Lewica). Nie brakuje też porównań do postawy Platformy Obywatelskiej. Wcześniej także m.in. szef PO Borys Budka skrytykował decyzję Lewicy. „Mam nadzieję, że koledzy z Lewicy pójdą po rozum do głowy i wrócą do porozumienia opozycji; nagle zaczęli bezgranicznie ufać Morawieckiemu i Kaczyńskiemu” – ocenił.

Podobnego zdania był Grzegorz Schetyna; uznał porozumienie między PiS a Lewicą za największą porażkę opozycji.

Zobacz także: PiS i Lewica – zawieszenie broni, które niszczy Platformę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej