RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Tajne więzienia CIA. Sprawą zajmie się Sąd Najwyższy USA

Abu Zubajdah miał być poddawany torturom (fot. Department of Defense)
Abu Zubajdah miał być poddawany torturom (fot. Department of Defense)

Sąd Najwyższy zgodził się orzekać w sprawie, czy rząd może zablokować więźniowi z Guantanamo wnioskowanie o zeznania dwóch byłych agentów CIA, którzy go torturowali. Dziennik „New York Times” informuje, że dotyczy to tajnych więzień amerykańskich służb.

Terroryzm we Francji. Trzem policjantom grożono śmiercią

Zdjęcia trzech policjantów podpisane „żywy lub martwy” znaleziono przyklejone na ścianach budynków w Echirolles, niedaleko Grenoble na południowym...

zobacz więcej

Zatrzymany Abu Zubajdah próbował wezwać byłych agentów do zeznań pod rygorem odpowiedzialności karnej w związku z polskim śledztwem karnym – relacjonuje „NYT”. Dochodzenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) wykazało, że Zubajdah w latach 2002-03 był torturowany w tzw. czarnych miejscach, które obsługiwało CIA.

Sędzia federalny przychylił się do wniosku rządu o zablokowanie wezwania do zeznań. Argumentował, że „dalsze odsłanianie (informacji) stanowiłoby niedopuszczalne ryzyko ujawnienia tajemnic państwowych”. Sąd apelacyjny w San Francisco orzekł jednak, że możliwe jest złożenie zeznań przy zachowaniu tajemnic państwowych, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu narodowemu.

Waszyngton broni CIA


Amerykański rząd – jak informuje „NYT” – zwrócił się w sprawie do Sądu Najwyższego. Władze w Waszyngtonie stoją na stanowisku, że tożsamości zagranicznych partnerów wywiadu i lokalizacji byłych ośrodków CIA nie można ujawnić „bez narażania bezpieczeństwa narodowego”.

Zubajdah, z pochodzenia Palestyńczyk, został schwytany w Pakistanie w marcu 2002 r. Początkowo uważany był za wysokiego rangą członka Al-Kaidy. Raport Senatu z 2014 r. głosi, że amerykańskie służby doszły później do wniosku, że zatrzymany nie był członkiem tej terrorystycznej organizacji. W 2006 r. Zubajdah przeniesiono do więzienia Guantanamo na Kubie. Jest tam przetrzymywany jako „więzień wojenny”; władze USA uznały, że jest zbyt niebezpieczny do zwolnienia.

Zubajdah po raz pierwszy uzyskał dostęp do prawnika po sześciu latach więzienia przez Amerykanów. Nigdy nie został oskarżony o przestępstwo. W co najmniej jednym ośrodku amerykańskich służb poddawany był „brutalnym przesłuchaniom” – podaje „NYT”. Mężczyzna był m.in. 83 razy podtapiany.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej