RAPORT

Pogarda

„Czarny koń”. Novavax coraz bliżej wprowadzenia nowej szczepionki

Praparat Novavax to rekombinowana szczepionka podjednostkowa (fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR)
Praparat Novavax to rekombinowana szczepionka podjednostkowa (fot. PAP/EPA/FEHIM DEMIR)

Najnowsze

Popularne

Rosną nadzieje, że amerykańska firma Novavax zdoła wprowadzić na rynek miliony szczepionek przeciwko koronawirusowi, uzupełniając zapasy USA i innych państw świata – pisze portal Politico.

Kazachstan szczepi własnym preparatem przeciw COVID-19

Kazachstan rozpoczął szczepienia przeciwko COVID-id-19 preparatem QazVac, własnej produkcji – poinformowało ministerstwo zdrowia. Jako pierwszy...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Portal nazywa Novavax „czarnym koniem”, a preparat koncernu „najbardziej obiecująca szczepionką przeciwko koronawirusowi, o której nigdy nie słyszałeś”. Podkreśla przy tym, że firma ta jest mniejsza od konkurentów, nie ma dużego doświadczenia i do tej pory nie wprowadziła na rynek żadnego produktu.

Po otrzymaniu federalnego wsparcia o wartości 1,6 mld dolarów na rozwój i produkcję koncern zobowiązał się do dostarczenia 100 mln dawek w USA do końca 2021 r. Obecnie w Stanach Zjednoczonych – które mają dość zapasów preparatów Pfizera, Moderny oraz Johnson&Johnson – traktowane jest to jako opcja rezerwowa. Mimo tego Novavax zamierza jeszcze na wiosnę złożyć wniosek o „zielone światło” na używanie swojego produktu w USA.

Pfizer i Moderna pierwsze


Szczepionka Novavax w etap testów klinicznych weszła w kilka miesięcy po gigantach – Pfizerze i Modernie. W badaniu w Wielkiej Brytanii okazała się w wielu aspektach równie skuteczna.

Testy wykazują jednak, że radzi sobie relatywnie gorzej wobec wariantu B.1.351, po raz pierwszy odkrytemu w RPA. Portal twierdzi, że więcej danych na temat skuteczności poznamy dopiero, gdy Novavax ubiegać się będzie o zgodę na stosowanie w USA lub Europie.

Najwyższy wskaźnik zachorowań na COVID-19 w Europie? 13 spośród 15 regionów leży w Szwecji

Brytyjski tygodnik „The Economist” twierdzi, że 13 z 15 regionów w Europie o najwyższym wskaźniku zachorowań na Covid-19 znajduje się w Szwecji....

zobacz więcej

Decydujące dla firmy – jak ocenia Politico – będą najbliższe miesiące. By spełnić rosnące oczekiwania, Novavax zawarła umowy partnerskie na całym świecie. W wytwarzaniu szczepionek pomagać mają m.in. zakłady produkcyjne we Włoszech oraz Czechach.

Dwudawkowy preparat firmy Novavax zasadniczo różni się dopuszczonych już do stosowania na świecie szczepionek wektorowych i mRNA. To rekombinowana szczepionka podjednostkowa, czyli zawierająca białko wirusa, przeciw któremu wytwarzane są przeciwciała.

Administracja prezydenta USA Joego Bidena ma wątpliwości w kwestii tego, czy firma zdoła wystarczająco szybko zwiększyć produkcję i zrealizować zamówienie rządu w Waszyngtonie – przekazało Politico źródło z amerykańskiej administracji. Niepokój budzą sprawy logistyczne, w tym dostęp do surowców koniecznych do wytworzenia szczepionki.

Ponad miliard dawek dla biedniejszych krajów


Poza USA preparat przeciw COVID-19 Novavax może okazać się jednak dla wielu krajów kluczowy. Firma obiecuje 1,1 mld dawek dla krajów o niskim i średnim dochodzie, w tym Indii. W tym kraju liczba wykrywanych przypadków rośnie teraz w zawrotnym tempie. Tym samym koncern przyczyniłby się do zmniejszenia nierówności w dostępie do szczepień.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej