RAPORT

Pogarda

Fundusz Odbudowy. Czy opozycja powinna zagłosować za projektem? [SONDAŻ]

Liderzy PO Borys Budka i PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Liderzy PO Borys Budka i PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zamówienie „Rzeczpospolitej” wynika, że 66,3 proc. badanych uważa, iż opozycja powinna poprzeć rządowy projekt Funduszu Odbudowy i umożliwić ratyfikację decyzji o zasobach własnych Unii Europejskiej. 20,5 proc uważa, że należy się wstrzymać, a 2,7 – zagłosować przeciw.

Krajowy Plan Odbudowy. Biejat: Lewica jeszcze niczego nie poparła

We wtorek przed południem odbyło się w Sejmie spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego...

zobacz więcej

W sondażu zleconym przez dziennik zapytano respondentów, „jak powinna zachować się opozycja w głosowaniu nad Funduszem Odbudowy”.

66,3 proc. respondentów odpowiedziało, że opozycja powinna „zagłosować razem z PiS, umożliwiając ratyfikację i utworzenie funduszu”; 20,5 proc. odpowiedziało, że opozycja powinna „wstrzymać się od głosu, jeżeli nie zostaną spełnione jej warunki dotyczące rozdziału pieniędzy”, 2,7 proc. respondentów uważa, że powinna „zagłosować wraz z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry przeciwko ratyfikacji”. 10,5 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi „nie wiem”.

Sondaż został przeprowadzony w 24 i 25 kwietnia metodą CATI na próbie 1100 respondentów.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy.

Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO) – dokument taki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej