RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Energa przeznaczy miliardy na inwestycje

Przyjęto nową wersję Wieloletniego Planu Inwestycji Strategicznych (fot. Energa/mat.pras.)
Przyjęto nową wersję Wieloletniego Planu Inwestycji Strategicznych (fot. Energa/mat.pras.)

Grupa Energa przeznaczy na inwestycje podstawowe i dodatkowe w latach 2021-2030 około 29,7 mld zł, z czego około 13,4 mld zł zainwestuje do 2025 r. – wynika z przyjętej nowej wersji Wieloletniego Planu Inwestycji Strategicznych spółki. Inwestycje obejmą głównie dystrybucję i odnawialne źródła energii (OZE).

Prąd prosto z farmy. Rośnie zainteresowanie zakupem zielonej energii

W Europie rośnie zainteresowanie zakupem zielonej energii bezpośrednio od wytwórców OZE. W Polsce wciąż jednak jest wiele barier, które ograniczają...

zobacz więcej

Jak poinformowała spółka, nowa wersja Wieloletniego Planu Inwestycji Strategicznych (WPIS) została przygotowana w związku z ogłoszoną przez PKN Orlen – akcjonariusza strategicznego Energi – „Strategią Grupy Kapitałowej Orlen do 2030 roku”. Ponadto aktualizacja WPIS wymagana jest w celu adaptacji do zachodzących i przewidywanych zmian w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym oraz aktualizacji planu do bieżącego harmonogramu realizacji projektów inwestycyjnych.

Zgodnie z WPIS łączne nakłady na inwestycje podstawowe i dodatkowe Grupy Energa planowane na lata 2021-2030 wynoszą około 29,7 mld zł, z czego około 13,4 mld zł w latach 2021-2025.

Liczne inwestycje


Spółka podała, że około 16,9 mld zł nakładów obejmie inwestycje na Linii Biznesowej Dystrybucja. Będą dotyczyły głównie budowy, przebudowy i rozbudowy sieci dystrybucyjnej w związku z poprawą niezawodności dostaw energii elektrycznej, przyłączeniem źródeł energii elektrycznej oraz rosnącymi przepływami w sieci, jak również budowy lub rozbudowy sieci związanej z przyłączeniem odbiorców.

Na Linię Biznesową Wytwarzanie Grupa Energa zamierza przeznaczyć około 11,8 mld zł w latach 2021-2030, z czego największa część przypadnie na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Spółka dodała, że do Linii Biznesowej Sprzedaż oraz pozostałych spółek zostały alokowane nakłady w kwocie około 1,1 mld zł, które obejmują głównie rozwój narzędzi IT, rozwój nowej oferty produktowej oraz inwestycje w obszarze oświetlenia.

„Wszelkie działania inwestycyjne prowadzone przez Grupę Energa muszą spełniać kryterium minimalnej atrakcyjności inwestycyjnej, dlatego też priorytetem są rentowne inwestycje i stabilność finansowa Grupy” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej