RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjski urząd antymonopolowy nałożył 12 mln dolarów kary na Apple

Decyzja FAS była następstwem skargi firmy Kaspersky Lab (fot. Shutterstock/konstantin belovtov)
Decyzja FAS była następstwem skargi firmy Kaspersky Lab (fot. Shutterstock/konstantin belovtov)

Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) nałożyła we wtorek 12 mln dolarów kary na amerykańską firmę Apple za nadużywanie monopolistycznej pozycji na rynku aplikacji mobilnych. Amerykańska firma zapowiedziała, że będzie się odwoływać od decyzji FAS.

Koniec z autami na benzynę? Tego chcą w USA

Gubernatorzy 12 amerykańskich stanów wystosowali w środę list do prezydenta Joe Bidena z wnioskiem o wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych...

zobacz więcej

FAS uznała, że dystrybucja aplikacji poprzez należący do Apple system operacyjny iOS daje przewagę konkurencyjną aplikacjom tej firmy. Firma Apple ogłosiła, że z szacunkiem przyjęła decyzję FAS, ale się z nią nie zgadza i będzie się od niej odwoływać.

W sierpniu 2020 roku FAS ustaliła, że Apple nadużywała swojej pozycji i wydała dyrektywę nakazującą amerykańskiej firmie usunięcie przepisów pozwalających jej na odrzucanie aplikacji innych producentów z App Store – należącej do Apple platformy do ściągania aplikacji.

Safe Kids nie została dopuszczona


  Ta decyzja była następstwem skargi zajmującej się bezpieczeństwem w sieci rosyjskiej firmy Kaspersky Lab. Najnowsza wersja aplikacji tej firmy Safe Kids nie została dopuszczona do dystrybucji przez Apple. Amerykańska firma odpowiedziała wówczas, że pracuje z Kaspersyk Lab, by zapewnić zgodność tej aplikacji z wymogami platformy, a w App Store dostępnych jest 13 innych produktów tej firmy.

Zobacz także: Amerykanin powiedział sakramentalne „tak” iPhone'owi    

źródło:

Zobacz więcej