RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mateusz Kosiński: Nadrabiamy stracony czas

Podpisano ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (fot. PAP/Wojciech Kryński)
Podpisano ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (fot. PAP/Wojciech Kryński)

W ostatnim czasie z medialnych jedynek nie znikają newsy związane z głosowaniem nad Funduszem Odbudowy, tarciami w Zjednoczonej Prawicy i powolnym wychodzeniem z lockdownu. Tymczasem w zeszłym tygodniu doszło do podpisania, przez prezydenta Andrzeja Dudę, ważnej ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Ustawa ta, to kolejny krok w przywracaniu w Polsce sprawiedliwości społecznej, której zabrakło w pierwszych dekadach III RP, tym bardziej warto podkreślać pozytywy, które za sobą niesie, szczególnie że została ona nieco przykryta bardziej medialnymi wydarzeniami.

Wyrównania dla opozycji antykomunistycznej. Prezydent podpisał nowelę

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelę Ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów...

zobacz więcej

Ustawa m.in. podnosi progi uprawniające do pomocy, dzięki czemu większe grono działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych będzie mogło skorzystać z prawa do wsparcia finansowego. Zwiększona zostaje również możliwość uzyskania jednorazowej pomocy pieniężnej – z jednego do dwóch razy w roku.

Okres represji wliczony do składek


– Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo – jeżeli chodzi o pomoc pieniężną jednorazową – w przypadku osoby samotnie gospodarującej, występującej o przyznanie pomocy, w miejsce dotychczasowego progu dochodowego nieprzekraczającego kwoty odpowiadającej 220 proc. najniższej emerytury, czyli kwoty 2751,94 zł, ustanowiony jest próg dochodowy nieprzekraczający kwoty odpowiadającej 290 proc. najniższej emerytury, obecnie jest to kwota 3627,55 zł – wyjaśniała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Próg został więc podniesiony o 875,61 zł. Do istotnych zmian należy również dodatkowy, pięciodniowy urlop wypoczynkowy, czy uznanie za okres składkowy okresu pozbawienia możliwości wykonywania swojego zawodu przez osoby represjonowane przez komunistów.

Warto przypomnieć, że tak naprawdę jako społeczeństwo zaczęliśmy dbać o bohaterów walki z komunizmem dopiero po 2015 r. W wyniku wprowadzonych w ostatnich latach zmian działacze opozycji antykomunistycznej mogą m.in. korzystać z pierwszeństwa przy pobieraniu świadczeń opieki zdrowotnej, a także z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Mają także prawo pierwszeństwa do środowiskowej opieki socjalnej w tym w uzyskaniu miejsca w domu pomocy społecznej.

Rok pracy zdalnej

Nieodłączne maseczki, święta spędzone na rozmowach z bliskimi przez kamerkę, długie wieczory przed platformami streamingowymi, które zastąpiły nam...

zobacz więcej

Działania celowe


Odwrócenie się plecami do bohaterów walki z komunizmem po Okrągłym Stole nie było dziełem przypadku, a wpisywało się w budowę szerszej narracji opowiadania o historii PRL-u oraz okresu transformacji ustrojowej. Nie przez przypadek do podręczników szkolnych trafiały zdjęcia wybranych przedstawicieli opozycyjnych elit, najczęściej tych, którzy zdecydowali się na ugodę ze stroną komunistyczną lub ideowo wywodzili się ze środowiska komunistycznego. W tym samym czasie wygumkowano innych, niewygodnych liderów.

Największym grzechem salonu III RP było jednak marginalizowanie mrówczej pracy dziesiątek tysięcy działaczy „Solidarności” czy wcześniejszej opozycji przedsierpniowej, bez których nie byłoby przełomu rozpoczętego w 1980 r. i dokonanego dekadę później. W myśl mainstreamowej narracji o szarych bohaterach mieliśmy zapomnieć, a wolność zawdzięczać kilku „wybitnym” działaczom, którzy opowieści o obaleniu komunizmu zaczynali najczęściej od wymownego i bardzo nie skromnego mówienia o sobie, stale powtarzając -„Ja,Ja, Ja”, zapominając, że „Solidarność” to przede wszystkim - „My”.

Wielu nie doczekało


Postawa państwa i społeczeństwa wobec swoich bohaterów po 1989 r. w smutny sposób korespondowała z okresem II RP, gdy weterani powstania styczniowego byli hołubieni, a świeżo odrodzona administracja, borykająca się przecież z potężnymi problemami finansowymi, świadczyła duże wsparcie potrzebującym bohaterom. Wszak szacunek do swoich weteranów świadczy nie tylko o patriotyzmie, ale przede wszystkim poziomie człowieczeństwa. Cieszę się, że wreszcie zaczęliśmy ten egzamin zdawać na piątkę. Szkoda, że tak późno i szkoda, że tak wielu bohaterów walki z czerwoną okupacją nie dożyło chwili należnego docenienia.

Czytaj także: Wyższe emerytury i renty dla opozycjonistów. Prezydent podpisał ustawę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej