RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grobowce i ludzkie szczątki sprzed 8 tysięcy lat. Odkrycie w Delcie Nilu

Archeolodzy odkryli grobowce w Delcie Nilu (fot. Shutterstock/Openfinal, zdjęcie ilustracyjne)
Archeolodzy odkryli grobowce w Delcie Nilu (fot. Shutterstock/Openfinal, zdjęcie ilustracyjne)

Egipscy archeolodzy odkryli w Delcie Nilu 110 grobowców – poinformowało Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Groby, z których część zawiera ludzkie szczątki, znaleziono w prowincji Dakahlia, około 150 kilometrów na północny wschód od Kairu.

Odkryto jedno z największych cmentarzysk megalitycznych w Polsce

Siedem kilkudziesięciometrowych grobowców megalitycznych sprzed ok. 5,5 tys. lat odkryli archeolodzy w Dębianach w woj. świętokrzyskim. Zdaniem...

zobacz więcej

Według ministerstwa archeolodzy znaleźli 68 owalnych grobowców z okresu predynastycznego, obejmującego lata 6000-3150 p.n.e. Odkryli też 37 grobowców w kształcie prostokąta z okresu w historii Egiptu nazywanego Drugim Okresem Przejściowym (1782-1570 p.n.e.).

Pozostałe pięć odnalezionych owalnych grobowców pochodzi z okresu Nagada III (od około 3200 do 3000 p.n.e.).

Resort podał, że archeolodzy znaleźli również szczątki dorosłych i dzieci oraz sprzęt pogrzebowy i przedmioty ceramiczne.

Agencja AP stwierdziła, że jest to kolejne z serii odkryć archeologicznych w ostatnich latach w Egipcie, które kraj usiłuje nagłośnić w nadziei na ożywienie sektora turystycznego. Turystyka mocno bowiem ucierpiała w wyniku rewolucji w 2011 r., a ostatnio z powodu pandemii koronawirusa.

Czytaj także: Unikatowe znalezisko z czasów Dynastii Ming w Chinach

źródło:

Zobacz więcej