RAPORT

Tusk kontra Tusk

Odtajniono dokumenty nt. Czarnobyla. Awarie zdarzały się przed katastrofą

Przed 35 laty w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do awarii (fot. SHONE/GAMMA/Gamma-Rapho via Getty Images)
Przed 35 laty w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do awarii (fot. SHONE/GAMMA/Gamma-Rapho via Getty Images)

Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowało tajne dotychczas dokumenty na temat elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wynika z nich, że awarie w niej zdarzały się jeszcze przed wybuchem w 1986 r.

Czarnobyl 35 lat później. „Krążyły pogłoski, że wybuchła bomba atomowa”

Polska Rzeczpospolita Ludowa właśnie szykowała się do obchodów 1 maja. Dla komunistycznego reżimu to było najważniejsze. Nic nie mogło zepsuć...

zobacz więcej

Wśród dokumentów, opublikowanych w 35. rocznicę tragedii, znalazł się pierwszy raport o wybuchu autorstwa dyrektora elektrowni Wiktora Briuchanowa.

Jednak awarie zdarzały się tam już wcześniej, np. w 1982 r. doszło do emisji znacznej ilości substancji radioaktywnych. Raport KGB na ten temat kończy się zdaniem: „Podjęto kroki, by nie dopuścić do rozprzestrzenia się panikarskich i prowokacyjnych pogłosek”. W 1984 r. doszło natomiast do awarii w reaktorach numer 3 i 4 czarnobylskiej siłowni.

Z dokumentów wynika, że w 1983 r. władze w Moskwie otrzymały informację, że elektrownia w Czarnobylu jest jedną z najbardziej niebezpiecznych siłowni atomowych w Związku Sowieckim z powodu braku środków bezpieczeństwa. W czerwcu 1986 r. pojawiła się natomiast dyrektywa utajniająca wszelkie szczegóły dotyczące awarii w elektrowni.

Katastrofa w Czarnobylu


Przed 35 laty w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej. Wybuch czwartego reaktora, do którego doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 r., doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.

Bezpośrednio w wyniku katastrofy czarnobylskiej i w trakcie akcji ratowniczej zginęło 31 osób. Według niektórych badań wskutek awarii około 600 tys. ludzi na całym świecie narażonych zostało na podwyższoną dawkę promieniowania, równoważną dwóm zdjęciom rentgenowskim. Liczbę zgonów z powodu nowotworów, jakie rozwinęły się u osób silnie napromieniowanych, oszacowano na około 4 tys.

Czytaj także: Wokół elektrowni czarnobylskiej wciąż żyje niewielu samosiołów. Kim są?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej