RAPORT

Pogarda

Poseł PO o rozmowach PiS-u i Lewicy w sprawie miliardów dla Polski: Ustawka [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Lewica po rozmowach z premierem Mateuszem Morawieckim jest gotowa poprzeć Krajowy Plan Odbudowy, który zagospodarowuje miliardy z Unii Europejskiej na pomoc gospodarczą po pandemii. Zirytowało to polityków Platformy Obywatelskiej. – Lewica wzięła udział w ustawce rządowej – powiedział tvp.info poseł PO Aleksander Miszalski. Posłowie PiS-u są przekonani, że w dłuższej perspektywie straci nie Lewica, ale totalna opozycja, jaką jest PO. – Niech dalej tkwią w anty-PiS-ie. Myślę, że obudzą się niedługo z poparciem jednocyfrowym – przewidywał poseł PiS Jan Mosiński.

Lewica popiera KPO. Koalicja Obywatelska ostro: „Zdrajcy!”

Lewica zdradziła opozycję, wyborców i polską demokrację – tak Bartłomiej Sienkiewicz (KO) skomentował we wtorek porozumienie rządu i Lewicy w...

zobacz więcej

Rozmowy premiera z Lewicą w sprawie Krajowego Planu Odbudowy


Liderzy Lewicy spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim we wtorek rano. Poinformowali, że rząd zgodził się na ich postulaty związane ze sprawami społecznymi. – Jednym z warunków poparcia dla propozycji rządowych, wynegocjowanym dzisiaj jest zapisanie w KPO budowy 75 tys. mieszkań na wynajem. Mieszkań, które są potrzebne dla Polek i Polaków. Drugą ważną kwestią jest kwestia szpitali powiatowych. Wynegocjowaliśmy 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych – mówił na konferencji prasowej eurodeputowany Lewicy Robert Biedroń. – Ponad podziałami liczy się Polska. Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków jak najszybciej dla dobra polskiej gospodarki, procesów inwestycyjnych, wsparcia tych branż, które są bardzo mocno poturbowane, poszkodowane przez pandemię. Dla wsparcia procesów takich jak budownictwo mieszkaniowe. Dla szpitali, służby zdrowia, edukacji – zapewniał kilka godzin później premier Morawiecki. Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej to blisko 250 mld złotych.

Zobacz także: „Ostre zarzuty pod adresem PO ze strony… Borysa Budki”. Pół roku temu mówił o zdradzie

Aleksander Miszalski z PO: Lewica dała się wpuścić w tak zwane „światełko w tunelu”


Niestety chyba Lewica dała się wpuścić w tak zwane „światełko w tunelu”. Poszli na rozmowy, wcześniej było chyba ustalone, co wynegocjują, bo były już gotowe przyczepy z billboardami na konferencji premiera Mateusza Morawieckiego. Billboardy od razu wyjechały na ulice. Lewica wzięła udział w ustawce rządowej. Wynegocjowali dużo mniej niż proponowaliśmy. Proponowaliśmy 40 proc. dla samorządów, jest 30 proc. Miliard euro dla szpitali powiatowych w dobie pandemii to jakiś żart. To są po prostu śmieszne pieniądze – argumentował poseł Aleksander Miszalski z Platformy Obywatelskiej. O „światełku w tunelu” w kontekście rozmów z PiS, dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości mówił kiedyś ówczesny lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Jan Mosiński z PiS: Decyzja klubu parlamentarnego Lewicy zasługuje na pochwałę


Ja oczywiście mam swój stosunek do Lewicy, jaki mam, ale akurat ta decyzja kierownictwa klubu parlamentarnego Lewicy zasługuje na pochwałę. Pokazuje bowiem, że nie tylko PiS troszczy się o wydatkowanie środków z Funduszu Obudowy, ale też Lewica, która zgłosiła kilka propozycji dotyczących służby zdrowia, infrastruktury i tak dalej. To zasługuje na pochwałę, a PO niech dalej tkwi w anty-PiS-ie. Myślę, że obudzi się niedługo z poparciem jednocyfrowym – argumentował poseł PiS Jan Mosiński.

Premier Morawiecki o KPO: Trzeba działać ponad podziałami politycznymi

Dzięki rekordowo wynegocjowanym środkom z UE – zarówno nowemu programowi budżetowemu na siedem lat, jak i KPO – możemy z nadzieją wyglądać końca...

zobacz więcej

Dariusz Wieczorek z Lewicy: Gdybyśmy zagłosowali przeciwko, ten fundusz nie wszedłby w całej Europie


– Rozmawiamy o 250 mld zł, które mają być w najbliższych latach przeznaczone na odbudowę polskiej gospodarki i pomoc dla nas. Rozmawiamy o ratyfikacji umowy międzynarodowej. Gdybyśmy zagłosowali jako Polska przeciwko, to ten fundusz w całej Europie nie wszedłby. Lewica wprowadzała Polskę do Unii Europejskiej. Ja, moi koledzy i koleżanki jesteśmy ostatnimi, którzy chcieliby Polskę z UE wyprowadzać. W naszej ocenie trzeba ostro i twardo negocjować z rządem, stawiać swoje warunki. Jeśli te warunki zostaną spełnione, to trzeba podjąć ostateczną decyzję dotyczącą akceptacji tych 250 mld zł dla Polski – tłumaczył poseł Dariusz Wieczorek z Lewicy.

Zobacz także: Terlecki: Dogadaliśmy się z Lewicą w kluczowych kwestiach

Ryszard Czarnecki z PiS: PO zakiwała się na śmierć


Lewica odróżnia się od Platformy Obywatelskiej. Pokazuje: my tego PiS-u nie lubimy, ale dla was potrafimy się z nimi dogadać. Nie jesteśmy ideologiczni, histeryczni, ale jesteśmy pragmatyczni. Myślę, że to się będzie ludziom podobało. Myślę, że to bardzo racjonalny wybór Lewicy. Mówiąc językiem piłkarskim PO „zakiwała się na śmierć”. Kiwali, kiwali, aż się zakiwali. Mało kto zrozumie, dlaczego głosuje się przeciwko miliardom dla Polski i to w sytuacji, gdy za kilka lat Polska będzie Unię Europejską utrzymywać i już takich pieniędzy nigdy nie dostaniemy – argumentował eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej