RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarła Emilia Chmielowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie

Emilia Chmielowa odeszła po długiej chorobie (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Emilia Chmielowa odeszła po długiej chorobie (fot. PAP/Tomasz Gzell)

W wieku 73 lat we Lwowie zmarła Emilia Chmielowa, współzałożycielka i wieloletnia prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie (FOPnU), rzeczniczka dialogu polsko-ukraińskiego - poinformował we wtorek „Kurier Galicyjski”.

Zmarł Andrzej Żak, pisarz i poeta

W piątek, w wieku 79 lat, zmarł Andrzej Żak, pisarz i dramaturg - poinformowała Elżbieta Żak. Andrzej Żak był powieściopisarzem, autorem wielu...

zobacz więcej

Chmielowa, działaczka polonijna, pływaczka i trenerka sportowa, odeszła po długiej chorobie  – podkreślił portal dwutygodnika. Lwowianka stała na czele federacji od czasu jej założenia w 1992 roku.

Za swoje działania Chmielowa była uhonorowana wieloma odznaczeniami państwowymi, w tym m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Chmielowa pełniła m.in. funkcję wiceprzewodniczącej Rady Polonii Świata i członka Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Urzędzie Marszałka Senatu RP.

Rzeczniczka dialogu polsko-ukraińskiego


  Była „liderką inicjatyw na rzecz odrodzenia i konsolidacji ruchu polonijnego na Ukrainie, integracji szkolnictwa polskiego, popularyzacji kultury i tradycji polskiej, animacji życia społecznego oraz tworzenia i utrzymywania stałych więzi z Polską”, a także rzeczniczką dialogu polsko-ukraińskiego – napisał „Kurier Galicyjski”.

 „Panią Emilię zapamiętamy jako osobę charyzmatyczną, która całym sercem angażowała się w pracę społeczną i w działania na rzecz polskiej mniejszości” – podkreśliła w nekrologu Fundacja  „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie zrzesza Polaków w 134 organizacjach członkowskich na terenie całej Ukrainy. Ma ponad 18,5 tys. członków.

Zobacz także: Nie żyje aktor Marcin Król    

źródło:

Zobacz więcej