RAPORT

Wojna na Ukrainie

Lewica popiera KPO. Koalicja Obywatelska ostro: „Zdrajcy!”

Bartłomiej Sienkiewicz nie zostawił na przedstawicielach Lewicy suchej nitki (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
Bartłomiej Sienkiewicz nie zostawił na przedstawicielach Lewicy suchej nitki (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

Lewica zdradziła opozycję, wyborców i polską demokrację – tak Bartłomiej Sienkiewicz (KO) skomentował we wtorek porozumienie rządu i Lewicy w sprawie KPO. – Mamy nadzieję, że przywódcy Lewicy ochłoną i wycofają się z tego haniebnego dealu – dodał były minister w rządzie PO-PSL. Politycy KO dopytywani nie odpowiedzieli jednoznacznie, czy wobec tego będą głosować przeciw KPO w wersji ustalonej przez rząd z Lewicą.

Premier Morawiecki o KPO: Trzeba działać ponad podziałami politycznymi

Dzięki rekordowo wynegocjowanym środkom z UE – zarówno nowemu programowi budżetowemu na siedem lat, jak i KPO – możemy z nadzieją wyglądać końca...

zobacz więcej

We wtorek przed południem odbyło się w Sejmie spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim  ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS. Obie strony porozumiały się w sprawie poparcia dla KPO.

Jak mówił europoseł Lewicy Robert Biedroń, rząd zgodził się na wszystkie warunki Lewicy zaproponowane do KPO.

Konferencję w tej sprawie zorganizowali też posłowie Koalicji Obywatelskiej – Bartłomiej Sienkiewicz, Dorota Niedziela i Małgorzata Janyska.

KO o Lewicy: „Zdrajcy!”

Prof. Domański: Dla Platformy to może być zabójcze

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami Lewicy, którzy zapowiadają poparcie Krajowego Planu Odbudowy. „Nie” miliardom euro z...

zobacz więcej

Sienkiewicz podkreślał, że problem podziału pieniędzy z KPO jest „kluczowym problemem politycznym w Polsce”.

– PiS potrzebuje zalegalizować swój plan, pozyskując kogokolwiek z opozycji. I pozyskał: Lewicę. My stoimy na stanowisku, że to jest rzecz, z której polski rząd ma się Polakom wyspowiadać, jak chce dzielić te pieniądze – mówił Sienkiewicz.

– Dzisiejsze porozumienie Lewicy z PiS powoduje, że rząd nie będzie musiał się spowiadać, jak będzie dzielił te pieniądze – dodał.

W jego opinii „dzisiaj Lewica zdradziła opozycję i nie tylko opozycję, ale wyborców i w pewnym sensie demokrację w Polsce”.

Jedynym miejscem, w którym można dyskutować o takich kwestiach, zdaniem Sienkiewicza, jest sala sejmowa, a „nie gabinety, chronione przez strażników”.

Lewica dzisiaj zdradziła opozycję za ułudę wpływu – zaznaczył. – Jeżeli te pieniądze pójdą na Obajtków, na samorządy PiS-owskie, pełna odpowiedzialność za to spadnie na Lewicę – dodał Sienkiewicz.

Publicysta o atakach PO na Fundusz Odbudowy: Szantażuje rząd kosztem Polaków

Prawo i Sprawiedliwość uzgodniło z Lewicą kluczowe kwestie Krajowego Planu Odbudowy – poinformowali politycy obu stron. – Zajrzały wreszcie...

zobacz więcej

– Trzy miesiące temu politycy Lewicy krzyczeli pod KPRM: będziesz siedział. Dziś nastąpił dzień, w którym ci sami politycy Lewicy siedzą z Morawieckim przy jednym stole – przypominała Dorota Niedziela.

– Chcemy zapytać, czy politycy Lewicy nie czują, że oszukali polskie matki, polskie córki, polskie kobiety, paktując z ludźmi, którzy polskim kobietom zaserwowali piekło. Gdzie szczytne ideały lewicy? Czy zostały pod stołem?" - pytała.

Czego żąda Koalicja Obywatelska?


Małgorzata Janyszka przypomniała warunki, jakie w sprawie KPO stawiała Koalicja Obywatelska: 40 procent na regionalne plany odbudowy, dysponowanie tymi środkami przez marszałków, gwarancje w KPO dla programów zdrowotnych na rzecz pokrzywdzonych przez COVID, wspólny rozdział pieniędzy przez rząd, samorząd oraz przedstawicieli pracowników i pracodawców.

– Żądamy od Lewicy, by przeanalizowała to układanie się pod stołem – mówiła Janyska. – My swoje żądania przedstawialiśmy tam, gdzie trzeba – w Sejmie i w Senacie, a nie pod stołem – dodała.

Politycy KO dopytywani nie odpowiedzieli jednoznacznie, czy wobec tego będą głosować przeciw KPO w wersji ustalonej przez rząd z Lewicą.

– Będziemy podejmować decyzje na sali sejmowej, niech rząd wyłoży karty – powiedział Sienkiewicz. – Mamy nadzieję, że przywódcy Lewicy ochłoną i wycofają się z tego haniebnego dealu, jaki dzisiaj zawarli z PiS i z Jarosławem Kaczyńskim – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej