RAPORT

Pogarda

„Ostre zarzuty pod adresem PO ze strony… Borysa Budki”. Pół roku temu mówił o zdradzie

Najnowsze

Popularne

– Wetowanie budżetu UE to zdrada polskiej racji stanu – mówił w listopadzie 2020 r. Borys Budka. „Tak ostrych zarzutów wobec PO z ust Budki dawno nie słyszałem” – skomentował to wystąpienie szef portalu tvp.info, Samuel Pereira, nawiązując do obecnego stanowiska tej formacji, która atakuje opozycyjną Lewicę za poparcie dla Krajowego Programu Odbudowy – podstawy przyjęcia przez Polskę europejskiego Funduszu Odbudowy. Jesienią Budka twierdził, że „Koalicja Obywatelska daje gwarancję poparcia w parlamencie Funduszu Odbudowy”.

Prof. Domański: Dla Platformy to może być zabójcze

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami Lewicy, którzy zapowiadają poparcie Krajowego Planu Odbudowy. „Nie” miliardom euro z...

zobacz więcej

– Niższe środki na Fundusz Spójności. Brak programu Erasmus. Polscy studenci mogą zostać pozbawieni wielkiego narzędzia, które pozwala im poznawać Europę, pozwala wymieniać swoją wiedzę z kolegami i koleżankami z innych europejskich krajów – to według szefa PO byłyby niektóre z efektów fiaska negocjacji wokół wieloletniego budżetu na poziomie wspólnotowym, które odbywały się pod koniec 2020 r. Został on przyjęty w kształcie uzgodnionym przez premiera Mateusza Morawieckiego z przywódcami pozostałych państw UE.

By Polska mogła realnie skorzystać z przewidzianych dla niej środków Funduszu Odbudowy (58 mld euro), zwiększenie zasobów własnych UE musi zostać zatwierdzone (ratyfikowane) przez Sejm. Poparcie dla ratyfikacji zadeklarowała, oprócz większości Zjednoczonej Prawicy (bez Solidarnej Polski) także Lewica. Przedstawiciele tego klubu parlamentarnego przedstawili wcześniej swoje propozycje zmian do Krajowego Programu Odbudowy i – jak poinformowali – po ich uwzględnieniu zgodzili się poprzeć ratyfikację.

Sprzeciwia się jej – mimo listopadowych „gwarancji” Budki – Koalicja Obywatelska, która ostro skrytykowała Lewicę za zgłoszenie propozycji do KPO i uzgodnienie ich z rządem.

-> Czytaj więcej o sporze KO z Lewicą: „Traktujecie obywateli jak mięso armatnie w walce o władzę”

Właśnie takie stanowisko, jakie prezentuje obecnie Platforma Obywatelska i Koalicja Obywatelska, krytykował w listopadzie lider tej formacji mówiąc o „zdradzie polskiej racji stanu” i „gwarantując” poparcie dla rządu w sprawie KPO. Borys Budka groził nawet Trybunałem Stanu tym, którzy sprzeciwiliby się europejskiemu budżetowi i Funduszowi Odbudowy.

-> Przeczytaj też: Publicysta o atakach PO na Fundusz Odbudowy: Szantażuje rząd kosztem Polaków

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej