RAPORT

Pogarda

Premier Morawiecki o KPO: Trzeba działać ponad podziałami politycznymi

Najnowsze

Popularne

Dzięki rekordowo wynegocjowanym środkom z UE – zarówno nowemu programowi budżetowemu na siedem lat, jak i KPO – możemy z nadzieją wyglądać końca kryzysu gospodarczego i liczyć na to, że szybkie odbicie gospodarcze stanie się rzeczywistością – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Wskazując na działania opozycji mówił, że liczy się interes Polski, a nie interes partyjny.

Krajowy Plan Odbudowy. Dlaczego opozycja blokuje miliardy?

Politycy KO wykoncypowali, że z utrąceniem Funduszu Odbudowy upadnie rząd, a to stwarzałoby jakieś ich rzekome szanse na przejecie władzy. To...

zobacz więcej

Szef rządu zaznaczył, że dzięki rekordowo wynegocjowanym środkom z UE, zarówno nowemu programowi budżetowemu, jak i KPO – możemy z nadzieją wyglądać końca kryzysu gospodarczego i liczyć na to, że szybkie odbicie gospodarcze stanie się rzeczywistością.

– Do tego potrzebny jest jeden zasadniczy warunek, którego pierwszy krok przed chwilą na Radzie Ministrów został wykonany. To kwestia przyjęcia tzw. rozporządzenia dyrektywy o środkach własnych. To akt prawny, który musi być przyjęty w formy ustawy – oświadczył.

– Najpierw debatował nad tym rząd, teraz przekazujemy ten akt do parlamentu. Ponad podziałami liczy się Polska. Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków, jak najszybciej dla dobra polskiej gospodarki, dla procesów inwestycyjnych – podkreślił Morawiecki.

– Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków jak najszybciej dla dobra polskiej gospodarki, dla procesów inwestycyjnych, dla wsparcia tych branż, które są bardzo mocno poturbowane, poszkodowane przez pandemię, dla wsparcia procesów takich jak budownictwo mieszkaniowe, dla szpitali, służby zdrowia, edukacji, inwestycji w drogi, w koleje, w światłowody i wiele innych obszarów – mówił Morawiecki.

Jak zaznaczył, „dziś na szali leżą nie tylko środki z Krajowego Programu Obudowy”. – Ta ustawa, ustawa o zasobach własnych to także wszystkie środki unijne, a więc 770 mld zł, jak policzyli eksperci i to większa proporcjonalnie część tej kwoty mogłaby zostać przeznaczona na różnego rodzaju inwestycje w pierwszych 3-4 latach licząc już ten rok po wychodzeniu z pandemii COVID-19 – powiedział szef rządu.
teraz odtwarzane
Premier Morawiecki o KPO: Trzeba działać ponad podziałami politycznymi

Terlecki: Dogadaliśmy się z Lewicą w kluczowych kwestiach

Dogadaliśmy się z Lewicą w kluczowych kwestiach ws. Krajowego Planu Odbudowy; w tym samym czasie Platforma Obywatelska urządzała awanturę pod...

zobacz więcej

Morawiecki podkreślił, że dzisiaj ponad podziałami partyjnymi liczy się Polska, dlatego nie można stosować strategii na złość Polsce i nie przyjąć środków z Funduszu Odbudowy.

– To są środki na bardzo konkretne cele. I dzisiaj z całą mocą trzeba podkreślić: tempo wyjścia z kryzysu Covid-19 będzie zależało od tego, czy te środki również w szybki sposób będą mogły być najpierw zaakceptowane, a następnie rozdystrybuowane i przeznaczone dla polskiej gospodarki, dla polskich rodzin, na dalsze już nie tylko ratowanie miejsc pracy - bo rząd polski uratował ogromną większość miejsc pracy, najlepszym dowodem na to jest to, że mamy najniższe bezrobocie w UE - ale na tworzenie nowych miejsc pracy, na podnoszenie wynagrodzeń Polaków – mówił Morawiecki.

Dodał, że dzisiaj niech polską racją stanu będzie jak najszybsze przyjęcie tego projektu ustawy o ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych. – To akt prawny o skali historycznej, mogę porównać go do planu Marshalla – oświadczył premier.

Premier mówił, że „dzisiaj stoimy przed kolejną szansą, ogromną szansą przyspieszenia, odbicia gospodarczego”.

– A mogę powiedzieć, że z różnych analiz ekonomicznych, które czytam wynika, że przed nami dobre kwartały, dobre lata. Ale wszyscy chcemy, żeby one były jak najlepsze, żeby mostów budowano jak najwięcej, dróg jak najwięcej, remonty szpitali, remonty szkół i wielu innych instytucji – mówił Morawiecki.

– Dlatego dzisiaj odłóżmy na bok spory polityczne, odłóżmy na bok prywatę kilku czy kilkunastu partyjnych działaczy. Zostawmy to, wybaczmy im, że niektórzy rzeczywiście tego typu kalkulacji próbują dokonywać – powiedział szef rządu. – Posługujmy się tą nadrzędną kategorią – polską racją stanu po to, żeby ponad podziałami politycznymi przede wszystkim liczyła się Polska – dodał Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej