RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niewyobrażalna kwota za buty Nike Kanyego Westa. Rekord pobity trzykrotnie

Nike Air Yeezy Kanye Westa sprzedane za rekordową kwotę 1,8 mln dolarów (fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE)
Nike Air Yeezy Kanye Westa sprzedane za rekordową kwotę 1,8 mln dolarów (fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE)

Buty Nike Air Yeezy, które zaprojektował i które nosił amerykański raper Kanye West, zostały sprzedane za rekordową kwotę 1,8 mln dolarów – poinformował dom aukcyjny Sotheby’s. Artysta wystąpił w nich w 2008 r. na gali rozdania nagród Grammy. Wiadomo, kto jest nabywcą.

Buty Napoleona sprzedane na aukcji. Osiągnęły kwotę 117 tysięcy euro

Za ponad 117 tysięcy euro sprzedano w piątek wieczorem na aukcji w Paryżu parę butów Napoleona Bonaparte. „Żyją jeszcze wielbiciele cesarza i jest...

zobacz więcej

Jak podaje Agencja Reutera, sprzedana na aukcji para butów to prototyp linii zaprojektowanej przez Kanyego Westa i Marka Smitha dla firmy Nike. Po raz pierwszy ujrzały światło dzienne właśnie na scenie Grammy 13 lat temu. Raper zagrał wówczas takie swoje hity jak „Hey mama” czy „Stronger”.

Fortuna za buty Kanye Westa


Wykonane są z czarnej skóry i mają rozmiar 12. Na aukcję w Sotheby’s trafiły z rąk nowojorskiego kolekcjonera Ryana Changa.

Nabywcą jest platforma RARES umożliwiająca inwestowanie w unikatowe modele butów. – Te buty to kawałek historii – mówi współzałożyciel i dyrektor generalny RARES Gerome Sapp. 1,8 mln dolarów to kwota blisko trzykrotnie wyższa niż dotychczasowy rekord ceny sportowych butów. W sieprniu 2020 r. w Christie’s sprzedano buty Air Jordan 1 – w których chodził Michael Jordan – zapłacono 615 tys. dol. Z kolei w maju ubiegłego roku inną parę sprzedano za 560 tys. dol. Agencja Reutera przypomina, że współpraca Westa z Nike zakończyła się w 2013 r., gdy zabrał swoją markę do firmy Adidas. Tam jego linia butów Yeezy przyniosła w samym 2020 r. 1,7 mld zł – wynika z szacunków magazynu Forbes.
Kanye West w butach, które sprzedano za fortunę na aukcji w Sotheby's (fot. L.Cohen/WireImage)
Kanye West w butach, które sprzedano za fortunę na aukcji w Sotheby's (fot. L.Cohen/WireImage)

Zobacz także: „Prawie zabiłem moją córkę”. Wstrząsające wyznanie Kanye Westa

źródło:
Zobacz więcej