RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Suknia ślubna księżnej Diany trafi na wystawę

Księżna Diana (fot. Fox Photos/Getty Images)
Księżna Diana (fot. Fox Photos/Getty Images)

29 lipca minie 40 lat od „ślubu stulecia”, jak zwykło się określać zaślubiny Diany Spencer i księcia Karola. Panna młoda miała wówczas na sobie suknię z jedwabnej tafty w kolorze kości słoniowej, obszytą 10 tysiącami cekinów z masy perłowej.

Samochód rodziny królewskiej trafi na aukcję. Fanem takich aut był książę Filip

22 maja odbędzie się licytacja range rovera, który należał wcześniej do brytyjskiej rodziny królewskiej. Eksperci wyceniają, że ten 8-letni...

zobacz więcej

Suknię zaprojektowało małżeństwo Elizabeth i Davida Emanuelów. Ma subtelny dekolt, obszerne, bufiaste rękawy, ręcznie haftowane koronkowe aplikacje i kokardki. Jej gorset ozdobiono antyczną koronką Carrickmacross, która pierwotnie należała do królowej Marii, prababki Karola.

Według wcześniejszych relacji twórców sukni Lady Di życzyła sobie, by była ona „najdłuższa”. Stąd tren o długości 25 stóp (7,62 m). Tak długi, że Diana ledwo zmieściła go w powozie, którym przybyła przed katedrę wraz ze swoim ojcem.

Suknia nie była pokazywana publicznie od wielu lat. Jak podaje serwis „People” projektantka Elizabeth Emanuel widziała ją ostatnio w Althorp – rodzinnym domu Diany – na wystawie otwartej w lipcu 1998 r., prawie rok po śmierci tragicznej śmierci Diany.

Teraz synowie Diany i Karola, książęta William i Harry zgodzili się, by zaprezentowano ją w ramach kolejnej wystawy „Royal Style in the Making”.

Pobierał pensję przez 15 lat. Przez ten czas ani razu nie pojawił się w pracy

Funkcjonariusz ds. ochrony przeciwpożarowej w jednym z włoskich szpitali przez 15 lat pobierał pensję, mimo że nie przepracował w placówce ani...

zobacz więcej

Dlaczego oni podjęli tę decyzję? Księżna zażądała w testamencie, by jej rzeczy osobiste zostały przekazane synom, gdy obaj będą mieli ukończone 30 lat (młodszy z nich, Harry, skończył 30 lat w 2014 r.).

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 3 czerwca w zabytkowej oranżerii na terenie Pałacu Kensington. Potrwa do 2 stycznia 2022 r. Cytowany przez „People” kurator Matthew Storey powiedział, że wystawa „naświetli talenty niektórych przedstawicieli brytyjskiego designu, których praca odegrała kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości wizualnej rodziny królewskiej w XX wieku”.

Można tu będzie zobaczyć więc nie tylko słynną suknię ślubną Lady Di, ale też wiele innych strojów i akcesoriów zaprojektowanych na specjalne zamówienie członków brytyjskiego dworu królewskiego.

Zobacz także: Książę Filip uskarżał się tylko na jedną cechę Elżbiety II 

źródło:

Zobacz więcej