RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Afera Nowaka. Prokuratura podaje ogromne kwoty

Nowe informacje ws. afery Nowaka (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)
Nowe informacje ws. afery Nowaka (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Sławomir Nowak miał według prokuratury przyjąć łapówki o wartości co najmniej 7,5 mln zł – informuje „Gazeta Polska”. Były minister transportu w rządzie PO-PSL przebywa obecnie na wolności.

Sławomir Nowak nie musi do poniedziałku wpłacić miliona złotych

Sławomir Nowak nie musi do poniedziałku wpłacić 1 mln zł poręczenia majątkowego. Do wpłaty zobowiązał go 12 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie,...

zobacz więcej

Według informacji gazety śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym zatacza coraz szersze kręgi.

Jeszcze nie tak dawno śledczy zarzucali Nowakowi przyjęcie „zaledwie” 5,4 mln zł łapówek i żądanie 700 tys. zł. Jednak – zaznacza gazeta – teraz wartość łapówek, jakie miał przyjąć były minister, znacząco wzrosła – do 7,5 mln zł.

Potwierdza to rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz. Nie chciała udzielić informacji o szczegółach uzupełnionych zarzutów wobec Nowaka.

Były minister transportu w rządzie Donalda Tuska przebywał w areszcie od lipca 2020 r. Został zatrzymany w Trójmieście przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Śledztwo ws. Nowaka


Materiał zebrany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w tej sprawie jest „porażający” i składa się głównie z materiałów niejawnych, w tym podsłuchów rozmów, a także bardzo obszernych i wyjątkowo szczegółowych wyjaśnień wieloletniego przyjaciela Nowaka i współpodejrzanego w tym śledztwie, Jacka P.

Nowak podejrzany jest o popełnienie kilkunastu czynów korupcyjnych, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy.

Zarzuty korupcji dotyczą m.in. czasów, gdy Nowak pełnił funkcję szefa gabinetu premiera Donalda Tuska. Chodzi o przyjmowanie korzyści majątkowych (w sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych) od Wojciecha T., byłego wiceprezesa PGE i Energi za pośrednictwem Leszka K. Nowak miał także – według śledczych – przyjąć blisko 200 tys. zł w latach 2012-16 od byłego prezesa PKN Orlen Dariusza K. za pośrednictwem osoby trzeciej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej