RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fatalne informacje ws. Oscarów. Takiej oglądalności nikt się nie spodziewał

Ilu Amerykanów oglądało Oscary? (fot. GettyImages, Jeff Kravitz/FilmMagic)
Ilu Amerykanów oglądało Oscary? (fot. GettyImages, Jeff Kravitz/FilmMagic)

Wokół Oscarów pojawia się ostatnio wiele kontrowersji. We wrześniu ogłoszono, że prestiżowe nagrody za najlepszy film będą trafiać tylko do produkcji z osobami LGBT i mniejszościami rasowymi. Tymczasem oglądalność gali co roku drastycznie spada. Nikt z ekspertów nie przypuszczał jednak, że w tym roku przed telewizorami będzie ją oglądać aż o 58 proc. Amerykanów mniej, niż w roku 2020.

Oscary 2021: Kto błyszczał na czerwonym dywanie?

Statuetki statuetkami, ale gala Oscarów to przede wszystkim wielkie przedsięwzięcie towarzyskie i kulturalne. Pomimo pandemii organizatorzy...

zobacz więcej

Wydaje się, że czasy świetności Oscarów minęły bezpowrotnie. Z danym przekazywanych w amerykańskich mediach wynika, że jeszcze w 2001 roku, gdy za najlepszy film uznawano „Gladiatora”, galę śledziło na bieżąco 42,9 mln osób. Potem wyniki spadły do nieco powyżej 30 mln.

Jak wskazują pierwsze wyniki Nielsena, 93. rozdanie Oscarów oglądało zaledwie 9,5 mln widzów. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to spadek o 58 proc. (23,6 mln).

Gala odnotowała równie kiepski wynik w grupie docelowej. Wśród Amerykanów w wieku 18-49 lat współczynnik wyniósł zaledwie 1,9. W zeszłym roku było to 5,3, co daje spadek na poziomie 64 proc.

Zobacz także:  Oscary 2021. Są polskie akcenty

Media podkreślają, że te dane może jeszcze podreperować wtorkowy raport stacji AMC, która zliczy również statystyki m.in. z platform Hulu+ Live, ABC.com i YouTubeTV.

Wielki wieczór „Nomadland”

Oscary 2021. Gala w cieniu pandemii koronawirusa

W nocy niedzieli na poniedziałek czasu obowiązującego w Polsce poznamy laureatów tegorocznych Oscarów. W grze o nagrody Amerykańskiej Akademii...

zobacz więcej

W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu odbyła się 93. ceremonia wręczenia Oscarów. Najlepszym filmem Akademia wybrała „Nomadland” w reżyserii Chloe Zhao. Chinka z amerykańskim paszportem została pierwszą Azjatką i drugą kobietą (po Kathryn Bigelow za „W pułapce wojny” w 2010 r.), która sięgnęła po nagrodę.

Najlepszym aktorem wybrano Anthony'ego Hopkinsa, który brawurowo odegrał rolę chorego na demencję w filmie „Ojciec”. 83-letni aktor nieoczekiwanie pokonał faworyta bukmacherów Chadwicka Bosemana.

Najbardziej wyrównana, emocjonująca rywalizacja była wśród pań. Wygrać mogła, poza Frances McDormand, również Viola Davis, Andra Day czy Carey Mulligan. Zwyciężyła faworytka.

Zobacz także:  Oscary 2021: Najważniejsze filmowe nagrody świata. Śledź relację!

Oscary według nowych zasad. „Najlepszy film" z LGBT i mniejszościami etnicznymi

Oscary tylko dla filmów z LGBT i mniejszościami rasowymi

Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej uznała, że zbyt wielu białych i heteroseksualnych zostaje wyróżnionych Oscarami. Teraz, by mieć poważne szanse na...

zobacz więcej

Pod koniec ubiegłego roku amerykańskie redakcje donosiły o wnioskach Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Zasiadające tam osoby uznały, że zbyt wielu białych i heteroseksualnych zostaje wyróżnionych Oscarami. 

Był to efekt m.in. wcześniejszej afery związanej z hasztagami #OscarsSoWhite.

W ramach inicjatywy Aperture 2025 Amerykańska Akademia Filmowa ustaliła, że dzieło, które chciałoby konkurować o miano najlepszego i kwalifikować się do Oscara w tej kategorii, musi spełniać dwa z czterech kryteriów. Są kwestie dotyczące różnorodności na ekranie, czyli: płci, orientacji seksualnej i tożsamości etnicznej oraz rasowej.

Jak wskazywano, na przykład kryterium A1 dotyczy aktorów w rolach głównych i dużych rolach drugoplanowych. Przynajmniej jeden z takich aktorów musi przynależeć do mniejszości etnicznych, tj. m.in. Azjatów, Latynosów, Czarnoskórych czy Indian.

Z kolei kryterium A2 dotyczy obsady filmu. 30 proc. wszystkich aktorów w rolach drugoplanowych i na dalszych planach musi reprezentować konkretne grupy, tj. kobiety, mniejszości rasowe i etniczne, LGBTQ+ oraz ludzi z niepełnosprawnością fizyczną. Więcej o nowych wytycznych pisaliśmy  TUTAJ.

źródło:
Zobacz więcej