RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Dopłaty bezpośrednie. Termin składania wniosków wydłużony [WIDEO]

Dodatkowy miesiąc mają rolnicy na złożenie eWniosków o dopłaty bezpośrednie – informuje TVP3 Białystok. Do tej pory w Podlaskiem po unijne pieniądze zgłosiło się już ponad 24 tysiące rolników, czyli co czwarty uprawniony.

Będzie więcej pieniędzy na odbudowę wsi po pandemii [WIDEO]

zobacz więcej

Co roku po dopłaty bezpośrednie ubiega się o nie ponad 80 tysięcy podlaskich rolników. To konkretna kwota do powierzchni upraw, obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, dopłaty rolno-środowiskowe czy do dobrostanu zwierząt. W sumie nawet ponad tysiąc złotych do hektara. Żeby ubiegać się o te pieniądze – trzeba skorzystać z aplikacji eWniosekPlus.

Co roku aplikacja eWniosek jest coraz bardziej intuicyjna, to nie stwarza tak dużych problemów. System coraz sprawniej działa, natomiast wielu rolników nie jest w stanie samodzielnie wypełnić takiego wniosku – tłumaczy Rafał Supiński, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Mońkach.

Pomoc z ARiMR


W takiej sytuacji potrzebna jest pomoc, na przykład doradcy rolniczego. Wsparciem przy wypełnianiu eWniosków służą też biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zorganizowały specjalne punkty komputerowe, przy których można skorzystać nie tylko ze sprzętu i internetu, ale też z fachowych porad.

W tym roku po raz pierwszy kampania wnioskowania jest całkowicie internetowa – nie ma papierowych oświadczeń, ani spersonalizowanych wniosków z wydrukowanymi mapami. Są za to obostrzenia związane z pandemią koronawirusa i kapryśna pogoda, które sprawiają, że nabór idzie nieco wolniej niż w ubiegłych latach. – Mamy złożonych w skali kraju ponad 357 tysięcy wniosków, w województwie podlaskim jest to ponad 24 tysiące – mówi Piotr Grochowski, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Mońkach.

To znaczy, że zdecydowana większość rolników nadal czeka ze złożeniem eWniosku. Stąd decyzja Ministerstwa Rolnictwa o przedłużeniu naboru o miesiąc – do 17 czerwca. Wniosek można złożyć też po terminie – ostatecznie do 12 lipca. Jednak wtedy pieniędzy będzie mniej – o 1 proc. za każdy dzień zwłoki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej