RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Za nami wyjątkowa pełnia. Zachęcamy do przysyłania zdjęć

Różowy Księżyc to pierwsza superpełnia w tym roku (fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)
Różowy Księżyc to pierwsza superpełnia w tym roku (fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)

Minionej nocy byliśmy świadkami pierwszego superksieżyca w tym roku. Zachęcamy do przysyłania zdjęć na adres e-mailowy twoje@tvp.info oraz konta na Facebooku @tvp.info oraz @twoje.tvp.info.

Mars: Ingenuity wykonał trzeci lot nad powierzchnia planety

Miniaturowy helikopter Ingenuity, który dotarł na Marsa razem z łazikiem Perseverance, wykonał już trzeci lot, najdalszy i najszybszy z...

zobacz więcej

Z superpełnią mamy do czynienia, gdy Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi, czyli w perygeum. W poniedziałkowy wieczór na niebie pojawił się tak zwany Różowy Księżyc. Kulminacja widowiska odbyła się we wtorek o godz. 5.33 rano.

Zwykle księżyc znajduje się w odległości około 384 tys. km od ziemi. W nocy z poniedziałku na wtorek ta wartość była o około 20 tys. km niższa. NASA podała, że superksiężyc jest o 14 proc. większy i nawet 30 proc. jaśniejszy, niż gdy znajduje się daleko od naszej planety.

Superksiężyc


Kwietniowy superksiężyc miał już wiele nazw, między innymi pełnia jajeczna, paschalna, rybna czy różowa (od kwitnących wtedy różowych kwiatów floksów). Sama nazwa superksieżyc powstałą niedawno – w 1979 roku zaproponował ją astrolog Richard Nolle, twierdząc, że zjawisko jest powiązane z trzęsieniami ziemi i innymi kataklizmami. Na szczęście nie ma na to żadnych naukowych dowodów.

Następna superpełnia i jednocześnie ostatnia w tym roku nastąpi 26 maja.

źródło:
Zobacz więcej