RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koronawirus. Prezydent Brazylii grozi władzom stanowym interwencją wojskową

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro sam był zakażony koronawirusem (fot. PAP/EPA/Joedson Alves)
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro sam był zakażony koronawirusem (fot. PAP/EPA/Joedson Alves)

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro po raz drugi w ciągu ostatnich trzech dni kategorycznie wypowiedział się w przeciwko antycovidowej polityce władz stanowych. Zapowiedział, że jeśli jej nie zmienią, to wyśle przeciwko nim wojsko.

Kolejny rekord zakażeń w Indiach. Dramatyczna sytuacja w szpitalach [WIDEO]

W Indiach zanotowano po raz piąty z rzędu rekordowo wysoką liczbę nowych zakażeń koronawirusem w ciągu doby – 352 991. W związku z trudną sytuacją...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Mimo iż Brazylia jest jednym z głównych ognisk epidemii na świecie, szef państwa i rządu nie wyklucza odwołania się do interwencji sił zbrojnych, jeśli korzystające ze znacznej autonomii władze stanowe nadal będą wprowadzały z powodu COVID-19 lokalne lockdowny i inne ograniczenia szkodzące gospodarce.

– Nie możemy dopuścić do tego, aby jacyś pseudogubernatorzy ustanawiali swymi dekretami swoją dyktaturę, posługując się wirusem, aby zniewolić obywateli – powiedział Bolsonaro obiecując, że „to upokarzające cierpienie dobiega końca”.

– Nadeszła godzina, aby Brazylijczycy znów nawiązali do swych niepodległościowych tradycji! – zakończył Bolsonaro przemówienie na uroczystości otwarcia nowego odcinka autostrady w Bahia.

Bolsonaro straszy wojskiem


W sobotę prezydent Bolsonaro ostrzegł gubernatorów stanowych, że „gotów jest wyprowadzić na ulice siły zbrojne”, jeśli „środki ograniczające” dekretowane przez gubernatorów stanowych w związku z szerzeniem się COVID-19 „doprowadzą do chaosu”, jak nazwał skutki ograniczeń w normalnej działalności gospodarczej.

– Gdybyśmy napotkali problemy, przygotowaliśmy już plan, jak wyruszyć w pole (...) Jestem dowódcą naczelnym sił zbrojnych. Nasze wojsko, nasze siły zbrojne, jeśli zajdzie taka potrzeba, wyjdą na ulice – ostrzegł prezydent Brazylii.

Putin wzywa rezerwistów

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek rozkaz wzywający obywateli posiadających status rezerwisty do odbycia szkolenia wojskowego....

zobacz więcej

W ostatnich dniach marca prezydent Bolsonaro wymienił dowódców naczelnych trzech rodzajów sił zbrojnych. Uzasadnił ewentualną interwencję armii przeciwko władzom stanowym tym, że – jego zdaniem – „wprowadzają tchórzliwe kwarantanny i godzinę policyjną, skazując ludzi na głód”.

Prezydent zarzucił gubernatorom brazylijskich stanów, że nadużywają kompetencji. Uzasadniając działania walką z koronawirusem, „wprowadzają absurdalne i tchórzliwe kwarantanny” – dodał Bolsonaro, były oficer armii brazylijskiej, który zostając członkiem parlamentu miał stopień kapitana służby zawodowej.

Zgodnie z konstytucją?


– Jeśli ja to zadekretuję, zostanie wykonane. Tak, nasze siły zbrojne mogą pewnego dnia wyjść na ulice zgodnie z konstytucją – oświadczył Bolsonaro dodając: „Na razie nie rozszerzę informacji dotyczącej mego planu”. Podkreślił jednocześnie, że składa to oświadczenie po przedyskutowaniu sprawy z 23 ministrami swego rządu.

– Omówiliśmy, co powinniśmy uczynić, kiedy w Brazylii zapanuje ogólny chaos z powodu głodu wywołanego tchórzliwymi działaniami uzasadnianymi pandemią – podsumował prezydent Brazylii swe wystąpienie.

W wywiadzie, którego Bolsonaro udzielił w niedzielę stacji telewizyjnej stanu Amazonia TV Critica, szef państwa brazylijskiego twierdził, że środki ostrożności dekretowane przez administracje stanowe w związku z pandemią COVID-19 są sprzeczne z artykułem piątym Konstytucji Brazylii, gwarantującym prawa indywidualne obywateli, „takie jak wolność przemieszczania się i wolność religijna”.

Brazylijskie media komentując najnowsze wystąpienia prezydenta Bolsonaro wskazują na kłopoty rządu z kontynuowaniem wypłaty „zasiłków cowidowych” w wysokości 600 brazylijskich reali (110 dolarów USA – przyp. red.) dla olbrzymiej i rosnącej rzeszy bezrobotnych i pracujących bez umów. Według najnowszych danych Brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystyki (IBGE) liczba bezrobotnych w kraju wzrosła w końcu stycznia tego roku do rekordowej wysokości 14,3 mln osób, to jest o prawie 2,5 mln w porównaniu z 2012 r., a liczba ludzi utrzymujących się z pracy dorywczej lub bez umów – do 39,7 proc.

W Brazylii odnotowano już ponad 14,3 mln przypadków zakażeń koronawirusem. Zamrło ponad 392 tys. osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej