RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rewolucja w Formule 1. Kierowcy będą rywalizować w sprintach

Lewis Hamilton (z lewej) broni tytułu mistrzowskiego (fot. PAP/EPA/DAVIDE GENNARI)
Lewis Hamilton (z lewej) broni tytułu mistrzowskiego (fot. PAP/EPA/DAVIDE GENNARI)

Po wielomiesięcznych dyskusjach kierownictwo mistrzostw świata Formuły 1 zgodziło się na organizację wyścigów w formule sprinterskiej. W tym sezonie kierowcy trzykrotnie mają rywalizować w ten sposób, a stawką będą miejsca na starcie we właściwym wyścigu Grand Prix.

Rajd Chorwacji. Kajetanowicz i Szczepaniak wysunęli się na czoło WRC3

Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo) zajmuje pierwsze miejsce w kategorii WRC3 Rajdu Chorwacji, trzeciej rundzie mistrzostw świata. W...

zobacz więcej

We wszystkich trzech wypadkach po pierwszym piątkowym treningu będą rozegrane kwalifikacje do wyścigu sprinterskiego, który zastąpi dotychczasową rywalizację kwalifikacyjną. Sprinty będą rozgrywane na dystansie 100 km, a kierowcy z trzech czołowych lokat dostaną dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw – odpowiednio 3, 2 i punkt.

Eksperymentalne wprowadzenie formuły sprinterskiej poparły wszystkie zespoły. Nie ustalono jeszcze, które konkretnie wyścigi Grand Prix poprzedzą sprinty. Nieoficjalnie mówi się o tym, że dwa odbędą się w Europie, a jeden na innym kontynencie.

To będzie na pewno niezwykły spektakl i jestem przekonany, że będzie to też bardzo ciekawe dla samych kierowców – skomentował szef Formuły 1 Stefano Domenicali.

Wszystkie zespoły poparły takie zmiany. – Bardzo się cieszę, że wszyscy chcemy szukać nowych rozwiązań i jesteśmy gotowi na zmiany – dodał szef FIA Jean Todt.

Po dwóch wyścigach w klasyfikacji generalnej prowadzi broniący tytułu mistrzowskiego Brytyjczyk Lewis Hamilton z ekipy Mercedesa. Kolejne wyścig – Grand Prix Portugalii odbędzie się 2 maja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej