RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kilka tysięcy pacjentów z COVID-19 na francuskich oddziałach intensywnej terapii

Rośnie liczba pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii we Francji (fot. Arnold Jerocki / Getty Images)
Rośnie liczba pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii we Francji (fot. Arnold Jerocki / Getty Images)

W ciągu ostatniej doby na francuskie oddziały intensywnej terapii przyjęto 470 chorych z COVID-19. Liczba pacjentów leczonych w ten sposób wzrosła do 6001 i przekroczyła najwyższą liczbę w czasie drugiej fali pandemii.

Aplikacja poda wynik testu na COVID-19, potwierdzi zaszczepienie

Francuska aplikacja TousAntiCovid (dawniej StopCovid) będzie zawierała nową funkcjonalność – informowanie o pozytywnym lub negatywnym wyniku testu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zakażenie koronawirusem potwierdzono w ciągu doby u 5952 osób. Liczba wykrytych od początku epidemii zakażeń wzrosła do 5 503 996. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się do 103 285 – podała Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Do szpitali przyjęto 1944 chorych z koronawirusem. Liczba hospitalizowanych wzrosła o 309 i wynosi 30 596. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 6001 chorych, przybyło 23.

Przy 6001 hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii Francja powoli zbliża się do najwyższej liczby osób w krytycznym stanie z pierwszej fali pandemii, w kwietniu 2020 r.

Zobacz także: Francja szuka sposobu na trzecią falę


W tym czasie na oddziałach intensywnej terapii leczonych było około 7 tys. osób. W czasie drugiej fali pandemii na jesieni przebywało tam ok. 4900 pacjentów z COVID-19. Odsetek testów na koronawirusa z wynikiem pozytywnym nadal wynosi 10 proc.

Francja: Druga dawka szczepionki po sześciu tygodniach, a nie trzech

Francuski rząd ogłosił przedłużenie ogólnokrajowych restrykcji sanitarnych i przyspieszenie szczepień przeciwko COVID-19. Do końca stycznia...

zobacz więcej

Od początku kampanii pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 14 297 308 osób (tj. 21,3 proc. populacji i 27,2 proc. osób dorosłych), a 5 691 519 również drugą (8,5 proc. populacji i 10,8 proc. dorosłych). W ciągu ostatniej doby wykonano 352 950 szczepień, z czego 200 816 pierwszą dawką, a 152 134 również drugą.

Władze Francji zaczynają powoli luzować obostrzenia sanitarne. W poniedziałek do szkół wrócili uczniowie podstawówek, otwarto przedszkola i żłobki.

3 maja władze zamierzają uchylić nakaz pozostawania w obrębie 10 km od miejsca zamieszkania, od połowy maja otwierane mają być niektóre miejsca użyteczności publicznej, m.in. ogródki restauracyjne.

Zobacz także: Francja zawiesza połączenia lotnicze z Brazylią


Kolejne etapy luzowania mają zostać wdrożone w połowie i pod koniec czerwca. Luzowanie obostrzeń będzie zależało od wskaźników epidemicznych w danym regionie i departamencie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej