RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wybory prezydenta Rzeszowa później niż planowano. Jest nowy termin

Mieszkańcy Rzeszowa wybiorą prezydenta miasta 13 czerwca (fot. Forum/Robert Neumann)
Mieszkańcy Rzeszowa wybiorą prezydenta miasta 13 czerwca (fot. Forum/Robert Neumann)

Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa z uwagi na sytuację epidemiczną muszą zostać odłożone na później – wynika z opinii Głównego Inspektora Sanitarnego. Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia w tej sprawie mieszkańcy stolicy Podkarpacia wybiorą prezydenta miasta 13 czerwca.

Wybory prezydenta Rzeszowa. Zarejestrowano czterech kandydatów

Czterech kandydatów w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa zarejestrowała Miejska Komisja Wyborcza. Decyzja w sprawie rejestracji...

zobacz więcej

Przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa – po rezygnacji wieloletniego włodarza miasta Tadeusza Ferenca – zaplanowane były na 9 maja. W poniedziałek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekty rozporządzeń dotyczące terminu przedterminowych wyborów w samorządzie w kilku gminach i miastach, w tym w Rzeszowie.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, nowa data przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa będzie to niedziela 13 czerwca 2021 r.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia przywołane zostało stanowisko GIS, który wskazuje, że mimo stopniowej poprawy, sytuacja epidemiczna nadal jest zmienna i ryzykowna.

„Stąd też proponuje się w przedterminowych wyborach prezydenta miasta Rzeszowa przesunąć datę głosowania. Odbędzie się ono w dniu 13 czerwca 2021 r. Termin ten zapewni bezpieczne przeprowadzenie głosowania, przede wszystkim dla wyborców oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie frekwencji wyborczej” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

W wyborach na prezydenta Rzeszowa startują: popierana przez Prawo i Sprawiedliwość i rzeszowski region NSZZ „Solidarność” wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wspierany przez Tadeusza Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, były współpracownik dotychczasowego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca Konrad Fijołek, którego popiera Lewica, PO, PSL i Polska 2050 oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

W poniedziałek RCL opublikowało również kilkanaście innych projektów rozporządzeń dotyczących przedterminowych wyborów, w tym m.in. na burmistrza Kątów Wrocławskich, burmistrza Bogatyni, burmistrza Tuczna czy burmistrza Ustki, które również – z uwagi na sytuację epidemiczną – mają zostać przesunięte na 13 czerwca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej