SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Przeszczepili wątrobę chorej na COVID-19. Mieli tylko dwa dni [WIDEO]

Chora musiała otrzymać nowy narząd w ciągu ok. 48 godzin (fot. Shutterstock/MAD.vertise)
Chora musiała otrzymać nowy narząd w ciągu ok. 48 godzin (fot. Shutterstock/MAD.vertise)

Z powodu pilnych wskazań u 18-letniej pacjentki zakażonej wirusem SARS-CoV-2 specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszy w Polsce podwójny przeszczep – transplantację i retransplantację wątroby. Kobieta trafiła do szpitala po zatruciu paracetamolem. Okazało się, że chora musi otrzymać nowy narząd w ciągu ok. 48 godzin.

Terminy blokowane przez antyszczepionkowców. Dworczyk podał dane

Znamy problem osób, które w sposób skrajnie nieodpowiedzialny namawiają do takich działań – przekazał pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

U pacjentki – na skutek zatrucia paracetamolem – doszło do ostrej niewydolności wątroby, której towarzyszyła narastająca ciężka niewydolność wielonarządowa. Na dodatek okazało się, że jest ona zakażona wirusem SARS-CoV-2. Aby ją ratować, lekarze Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM po znalezieniu zmarłego dawcy przeprowadzili natychmiastową transplantację wątroby.

Operację przeprowadzono 6 stycznia 2021 r. w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy ul. Banacha 1a w Warszawie. Kilka godzin przed jej rozpoczęciem okazało się, że chora jest zakażona wirusem SARS-CoV-2. Zabieg przeprowadzono zatem w pełnym zabezpieczeniu epidemiologicznym, zgodnym z rekomendacjami – zapewniają specjaliści WUM w informacji przekazanej w poniedziałek PAP.

18-letnią pacjentkę nadal jednak trzeba było ratować w trybie nagłym, gdyż przeszczepiony narząd nie podjął pracy. Dwa dni po operacji, 8 stycznia 2021 r., stwierdzono tzw. pierwotne niepodjęcie funkcji (PNF - primary nonfunction) przez przeszczepiony narząd. Chorą ponownie zgłoszono do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” jako superpilną biorczynię. Na szczęście w krótkim czasie udało się pobrać narząd od kolejnego zmarłego dawcy w jednym ze szpitali w Polsce. Natychmiast wykonano drugie przeszczepienie wątroby.

Operacja zakończona sukcesem


Po tym zabiegu chora była prowadzona w Oddziale Intensywnej Opieki Chirurgicznej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, w pełnym reżimie epidemiologicznym przez zespół pod kierownictwem dr. n. med. Wojciecha Figla. Kolejna przeszczepiona wątroba funkcjonowała już prawidłowo i ustępowały objawy niewydolności wielonarządowej.

Gdy stan pacjentki się poprawił i odzyskała ona świadomość, leczenie kontynuowano w Klinice Chorób Wewnętrznych i Hepatologii WUM kierowanej przez prof. dr. n. med. Piotra Milkiewicza. Na żadnym etapie leczenia nie zaobserwowano ciężkiej niewydolności oddechowej związanej z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, a funkcja przeszczepionej wątroby pozostaje prawidłowa - zapewniają specjaliści WUM.

Pacjentka w bardzo dobrym stanie ogólnym, w 30. dobie po pierwszej transplantacji, powróciła do domu. Opiekę ambulatoryjną nad nią sprawuje Poradnia Transplantacyjna Kliniki. W ratowaniu i leczenia pacjentki uczestniczyli chirurdzy-transplantolodzy: dr hab. Krzysztof Dudek, dr Konrad Kobryń, dr Michał Skalski, dr Jan Stypułkowski i anestezjolodzy: dr Marta Dec i dr Anna Brudkowska. Krążenie żylne pozaustrojowe prowadził mgr Krzysztof Zając.

źródło:
Zobacz więcej