RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Reprezentanci Polski na PGE Narodowym. Przyjęli szczepionkę

Sportowcom podano szczepionkę Johnson & Johnson (fot. Twitter/SzczepimySię)
Sportowcom podano szczepionkę Johnson & Johnson (fot. Twitter/SzczepimySię)

Pierwsza grupa polskich sportowców przyjęła w poniedziałek na PGE Narodowym szczepionkę przeciwko COVID-19. Wśród nich część siatkarek i siatkarzy reprezentacji, członków sztabów szkoleniowych drużyn narodowych w tej dyscyplinie oraz kolarze torowi.

Rosja bez hymnu podczas igrzysk? Znaleziono rozwiązanie

Rosyjscy sportowcy, którzy w tegorocznych igrzyskach w Tokio oraz w Pekinie w 2022 roku wywalczą złoty medal, usłyszą na podium fragment I Koncertu...

zobacz więcej

W pierwszej kolejności zaszczepieni zostali przedstawiciele siatkówki – sześć zawodniczek, 13 graczy i członkowie sztabów. W tym gronie byli m.in. środkowe Klaudia Alagierska, Anna Stencel i Zuzanna Efimienko-Młotkowska, rozgrywający Fabian Drzyzga, atakujący Bartosz Kurek, przyjmujący Bartosz Bednorz oraz trener męskiej kadry Vital Heynen. Ten ostatni nieco wcześniej tego dnia dotarł samolotem do Polski.

Wszyscy z poniedziałkowej grupy otrzymali jednodawkową szczepionkę.

– Jest to dużo wygodniejsze dla sportowców pod względem technicznym. Oni podróżują bardzo dużo i bardzo długo są poza miejscem zamieszkania. To zdecydowanie ułatwia logistycznie ten proces – powiedział PAP doktor Hubert Krysztofiak, szef misji medycznej na igrzyska w Tokio i przewodniczący Komisji Medycznej PKOl.

Jak dodał, również pozostałe osoby ze świata sportu przewidziane do szczepienia w ramach ogłoszonej 14 kwietnia decyzji rządu prawdopodobnie otrzymają jednorazową szczepionkę.

Florecistka Martyna Jelińska awansowała do igrzysk olimpijskich w Tokio

Polka triumfowała w europejskim turnieju kwalifikacyjnym w Madrycie. W fazie grupowej wygrała wszystkie pięć pojedynków. W ćwierćfinale pokonała...

zobacz więcej

– Takie rozwiązanie jest rekomendowane. Mogą się zdarzyć sytuacje, że komuś z zawodników zostanie podana inna szczepionka, ale w tym momencie generalnie taki jest plan, by wszyscy dostali jednodawkową – zaznaczył.

Krysztofiak potwierdził, że PGE Narodowy jest centralnym punktem do szczepienia sportowców. Zwrócił też uwagę, że proces ustalania kolejnych grup do szczepienia jest kilkuetapowy.

– Sytuacja jest dynamiczna. Spełniony musi być wymóg formalny. Każdy z zawodników musi się zadeklarować i wypełnić oświadczenie o przekazaniu swoich danych osobowych do punktu szczepień. Traktujemy to jako zgodę na szczepienie i na podstawie takich indywidualnych oświadczeń polskie związki sportowe tworzą listy, które przesyłają do nas. My je weryfikujemy i przesyłamy do punktów szczepień.

Związki pracują teraz nad tym, listy spływają systematycznie i my je systematycznie przekazujemy, w tym momencie na PGE Narodowy. To wszystko przebiega płynnie i nie ma ograniczeń, bo punkt ten pracuje z dużą wydajnością. Każdego dnia, kiedy tylko są chętni zawodnicy i są spełnione wspomniane warunki formalne, są zgłaszani do szczepień – relacjonował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej