RAPORT

Pogarda

KE pozwała firmę AstraZeneca za opóźnienia w dostawach

Pozew poparło 27 państw członkowskich UE (fot. Luka Dakskobler/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Pozew poparło 27 państw członkowskich UE (fot. Luka Dakskobler/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie AstraZeneca. Powodem jest nieprzestrzeganie umowy w sprawie dostawy szczepionek przeciw COVID-19.

Ponad 10 mln wykonanych szczepień. „Nie zatrzymujemy się”

Wykonaliśmy już ponad 10 mln szczepień przeciw koronawirusowi; nie zatrzymujemy się, droga do pokonania wirusa jest kręta i napotyka na różne...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Komisja rozpoczęła w zeszły piątek postępowanie prawne przeciwko (koncernowi) AstraZeneca – powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker na konferencji prasowej. Jak dodał, powodem pozwania firmy jest złamanie przez nią postanowień kontraktu na dostawy szczepionek. Wskazał, że firma jak dotąd nie przedstawiła wiarygodnej strategii, która zagwarantowałaby dostawy zgodnie z harmonogramem.

– Chcemy zagwarantować szybkie dostawy wystarczającej liczby dawek szczepionki, które należą się europejskim obywatelom na bazie kontraktu – powiedział rzecznik. Dodał, że pozew poparło 27 państw członkowskich UE.

Pozew został złożony przed sądem belgijskim.

Opóźnienia w dostawach


Z danych zaprezentowanych przez KE wynika, że w pierwszym kwartale 2021 r. koncern AstraZeneca dostarczył do UE ok. 30 mln dawek swojej szczepionki. To cztery razy mniej niż zakładało porozumienie z firmą. Do końca pierwszego kwartału miało być to 120 mln dawek. Problemy z odstawami wystąpiły również w kwietniu.

Komisja Europejska oświadczyła w czwartek, że nie skorzysta z opcji zakupu 100 milionów dodatkowych dawek szczepionki przeciwko COVID-19 tej firmy. Możliwość dodatkowego zakupu była przewidziana w umowie, w ramach której nabyto 300 mln dawek preparatu.

De Keersmaecker powiedział na konferencji prasowej, że termin na skorzystanie z opcji dodatkowego zakupu już upłynął, a Unia Europejska nie planowała skorzystać z tej możliwości.

KE zamówiła od AstraZeneki 300 milionów dawek w ramach umowy obejmującej 400 milionów dawek, z czego 100 milionów było opcjonalne.

Odpowiedź AstraZeneki


Koncern AstraZeneca ogłosił w poniedziałek w komunikacie, że pozew jest bezpodstawny, a firma będzie się bronić w sądzie.

Komunikat brytyjsko-szwedzkiego koncernu głosi, że w pełni zastosował się on do umowy z KE, a firma liczy na rozwiązanie konfliktu „tak szybko, jak to możliwe”.

Czytaj także: Terminy blokowane przez antyszczepionkowców. Dworczyk podał dane

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej