RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak wygląda skuteczność różnych typów maseczek? Porównanie [WIDEO]

Na nagraniach widać, jak rozprzestrzenia się wirus (fot. YT/University of New South Wales)
Na nagraniach widać, jak rozprzestrzenia się wirus (fot. YT/University of New South Wales)

W najnowszej publikacji naukowcy z prestiżowego MIT przekonują, że dystans w pomieszczeniach zamkniętych ma mniejsze znaczenie dla redukcji ryzyka zakażenia koronawirusem niż prawidłowo noszone maseczki. Po kilkunastu miesiącach pandemii nadal aktualne jest pytanie, jaki rodzaj maseczki jest najskuteczniejszy. Odpowiedzi szukali eksperci z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney. Przygotowali porównanie wideo pokazujące rozprzestrzenianie się aerozolu w czasie kaszlu i kichania w kilku wariantach.

„Wtedy zaplanowano pandemię”? Fake news o szczepionce AstraZeneki

Mimo licznych analiz naukowców zalecających szczepienia przeciw COVID-19 trwa dezinformacja na temat szkodliwości podawanych preparatów. Jednym z...

zobacz więcej

O efektach badań profesorów Martina Z. Bazanta i Johna W.M. Busha z Massachusetts Institute of Technology (MIT) pisaliśmy już na portalu tvp.info. Zdaniem tych ekspertów ryzyko zarażenia koronawirusem w pomieszczeniach zamkniętych, niezależnie od odstępu, jest tak samo duże, nawet w przypadku zasłaniania ust i nosa.

Obowiązek noszenia maseczek


To jednak właśnie noszenie maseczki jest kluczem w walce z rozprzestrzeniającą się epidemią COVID-19.

Z końcem lutego w Polsce wprowadzono zakaz zasłaniania ust i nosa szalikami, chustami, a także przyłbicami. Obowiązuje zasłanianie ust i nosa maskami, rekomendowane są chirurgiczne lub z filtrem FFP2.

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii przyjrzeli się skuteczności jedno- i dwuwarstwowych maseczek materiałowych; porównali to ze skutecznością trójwarstwowej maseczki chirurgicznej oraz całkowitym brakiem zasłony ust i nosa.

W tym celu wykorzystali oświetlenie LED i superszybką kamerę, rejestrującą nawet tysiąc klatek na sekundę. Pod lupę wzięli trzy sytuacje: mówienie, kaszel i kichanie; następnie przeanalizowali to, jak rozprzestrzeniają się kropelki aerozolu w powietrzu.

Nagranie pokazuje, jak może rozprzestrzeniać się koronawirus


Na tej podstawie ocenili, że najskuteczniejsza była trójwarstwowa maseczka chirurgiczna. Jednowarstwowa maseczka materiałowa radziła sobie w pewnym stopniu tylko z kroplami wydychanymi w czasie mówienia. Dwuwarstwowa nieco lepiej radziła sobie podczas kaszlu i kichania.

Choć nie zarejestrowano badań wielowarstwowych maseczek domowej produkcji, eksperci są zgodni: im więcej warstw, tym lepiej. „Np. 12-warstwowa maska z tkaniny jest prawie tak samo skuteczna jak maska chirurgiczna i zmniejsza ryzyko infekcji o 67 proc.” – czytamy w podsumowaniu badania.

Zobacz także: Noszenie maseczki a choroby dziąseł. Jakie są badania?

źródło:
Zobacz więcej