RAPORT

Pogarda

Waszczykowski: Niemcy są głusi na kryminalną politykę Putina

Trudno rozerwać łańcuch współpracy Niemiec i Rosji (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Trudno rozerwać łańcuch współpracy Niemiec i Rosji (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

Najnowsze

Popularne

Trudno rozerwać łańcuch współpracy Niemiec i Rosji, mimo ewidentnych przykładów imperialnej i kryminalnej polityki Władimira Putina oraz korupcji z nim związanej. Niemcy są na to głusi, interesy przeważają – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS, były minister spraw zagranicznych.

Rosja bierze się za podręczniki historii. Nie spodobały się Putinowi

Ministerstwo oświaty Rosji przeanalizuje wszystkie szkolne podręczniki historii – wskazał szef tego resortu Siergiej Krawcow. Kontrola nastąpi po...

zobacz więcej

Europoseł PiS odniósł się do wojny na Ukrainie i zaangażowania się w ten konflikt Rosji.

– Ukraina nie wygra wojny z Rosją środkami militarnymi. Dlatego obok możliwości zapewnienia jej środków do obrony, powinniśmy też poświęcić czas na to, by wesprzeć Ukrainę politycznie – powiedział.

– Różnymi naciskami, w tym dotkliwymi sankcjami nakładanymi na Rosję, powinniśmy wymusić na niej odejście od polityki imperialnej i oddanie terenów, które zagrabiła. Czy jest to możliwe? Oczywiście. Nie ma deficytów oddziaływania a Rosję, jest deficyt woli i determinacji, jak Rosję do tego przymusić – dodał.

Wyrzucić Rosję ze SWIFT


Jak zauważył, po Europarlamencie krąży już koncepcja, by wyrzucić Rosję z systemu rozliczeniowego SWIFT. – Innym rozwiązaniem jest nałożenie sankcji na te środowiska, które wspierają Putina i żyją z jego polityki. Myślę tu chociażby o oligarchach i rosyjskim biznesie – podkreślił Waszczykowski.

Zobacz także: Rzeczniczka MSZ Rosji: Kochamy pokój, nasz kraj nigdy nie wywołał wojen światowych 

Były szef MSZ zwrócił uwagę, że przeszkodą w zgodnej polityce państw unijnych przeciwko Rosji mogą być „deale ekonomiczne, jak Nord Stream 2, zakupy gazu”. – Tylko skuteczne przerwanie łańcucha współpracy gospodarczej może skłonić Rosję do odejścia od polityki imperialnej. W przypadku Niemiec to nie kwestia ostatnich lat, ale dwóch, trzech wieków, jak postrzega się Rosję. To samo tyczy się wcześniejszych Prus. Interesy Niemców i Rosjan są wspólne i trudno rozerwać ten łańcuch współpracy. Nie ma tam mężów stanu, są geszefciarze – ocenił.

Kreml podał możliwy termin spotkania prezydentów Rosji i USA

O możliwym spotkaniu prezydentów Rosji Władimira Putina i Stanów Zjednoczonych Joe Bidena poinformowała rosyjska agencja informacyjna RIA,...

zobacz więcej

Europoseł PiS powiedział, że polityka Stanów Zjednoczonych wobec Rosji jest niespójna. Zapytany o planowane spotkanie między prezydentami obu krajów, gość Polskiego Radia 24 zastrzegł, że nie może ono rozwiązywać kwestii Ukrainy.

– Z jednej strony Biden uważa, że Putin to morderca, próbuje nakładać sankcje. Z drugiej proponuje spotkanie i to w starym, zimnowojennym stylu. Nie tylko chodzi o konsultacje, ale nawet by rozwiązać kwestię ukraińską – powiedział.

USA, nie idźcie tą drogą


– To nie do przyjęcia, żeby w sposób taki, jak Breżniew z Reaganem decydowano o losach tej części Europy. Przestrzegam USA, by tą drogą nie szły. Spotkania bilateralne przywódców są dozwolone, ale nie mogą decydować o losach świata, jak to bywało w starych czasach – uważa Witold Waszczykowski.

Jeden z doradców prezydenta Rosji zapowiedział, że spotkanie Joego Bidena i Władimira Putina planowane jest na czerwiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej