RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Palce covidowe” i inne. Co piąty zakażony ma problemy dermatologiczne

Najczęstsze objawy skórne u chorych na COVID-19 (fot. D.Cliff/NurPhoto/Getty Images)
Najczęstsze objawy skórne u chorych na COVID-19 (fot. D.Cliff/NurPhoto/Getty Images)

Objawy dermatologiczne mogą występować u około 20 proc. chorych na COVID-19; są to głównie osutka plamisto-grudkowa, zmiany o charakterze pokrzywki czy „palce covidowe” – podkreślają lekarze dermatolog prof. Joanna Narbutt i prof. Aleksandra Lesiak.

Mleko zaszczepionych matek chroni noworodki przed COVID-19

Mleko matek, które przed porodem poddały się szczepieniu przeciwko COVID-19, chroni noworodki przed zachorowaniem – wynika z badania...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Dermatologiczne objawy COVID-19 z reguły są nieswoiste. Ważne jest, by lekarz, do którego przychodzi pacjent z objawami przeziębienia, takimi jak lekki ból gardła, niewielka gorączka, kaszel, i równocześnie z objawami dermatologicznymi, np. osutką plamisto-grudkową, zlecił test w kierunku SARS-CoV-2, nawet jeśli nie podejrzewa tej infekcji – powiedziała konsultantka krajowa w dziedzinie dermatologii i wenerologii prof. Joanna Narbutt, kierowniczka Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jakie objawy dermatologiczne?


Jak przypomniała prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, COVID-19 jest ogólnoustrojową infekcją wirusową zmieniającą odpowiedź immunologiczną całego organizmu, w tym skóry. Objawy dermatologiczne, jakie towarzyszą tej infekcji, z reguły nie są swoiste, mogą pojawić się w przebiegu innych zakażeń wirusowych, np. wirusami Coxsackie, adenowirusami, enterowirusami. Wśród objawów dermatologicznych towarzyszących COVID-19 specjalistki wymieniły: osutkę plamisto-grudkową (tzw. odropodobną), która może wystąpić nawet u 50 proc. chorych, zmiany o charakterze pokrzywki, czyli bąble pokrzywkowe, które pojawiają się u 20 proc. pacjentów, a także sinicę siateczkowatą, która dotyczy 6 proc. pacjentów. Mogą się również pojawić wybroczyny.

COVID-19 a ryzyko dla kobiet w ciąży – niepokojące wyniki nowych badań

Ciężarne kobiety zakażone COVID-19 i ich nowo narodzone dzieci są narażone na większe ryzyko powikłań niż do tej pory sądzono – wynika z...

zobacz więcej

– Najbardziej charakterystyczną zmianą są tzw. palce covidowe. To sino-czerwone zmiany w dystalnych częściach palców (czyli końcówkach palców - przyp. red.), głównie stóp, ale mogą też wystąpić na palcach rąk – tłumaczyła prof. Narbutt.

Jak dodała specjalistka, „palce covidowe” mają związek z powstającymi w przebiegu COVID-19 mikrozakrzepami. Mogą im towarzyszyć pęcherze i owrzodzenia.

Zmiany dermatologiczne a stres


Prof. Lesiak podkreśliła, że u chorych na COVID-19 może dojść do zaostrzenia niektórych chorób dermatologicznych, jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. – Mamy hospitalizowaną pacjentkę, która po przechorowaniu COVID-19 ma tak silny wysyp zmian łuszczycowych, jakiego wcześniej nie doświadczyła – powiedziała prof. Lesiak.

Jak oceniła prof. Narbutt, zmiany skórne w przebiegu, czy po przebyciu COVID-19 mogą być wynikiem silnego stresu, jaki towarzyszy tej chorobie. – Jednak część zmian może się pojawić w efekcie leczenia – antybiotykami, lekami przeciwwirusowymi czy glikokortykosteroidami – powiedziała dermatolog.

Czytaj także: Światło może pomóc w leczeniu niektórych chorób

Zakrzepy po szczepieniu? Ekspert: Stukrotnie większe ryzyko podczas lotu do Tajlandii

Po szczepionce przeciw COVID-19 koncernu AstraZeneca przypadki rzadkich zakrzepów krwi wykryto po podaniu preparatu Johnson&Johnson. – Jak ktoś...

zobacz więcej

Prof. Lesiak dodała, że pacjenci, którzy dostają glikokortykosteroidy doustnie lub w zastrzykach, mogą mieć wysiew zmian łuszczycowych po odstawieniu leczenia, zwłaszcza jeśli dojdzie do tego silny stres.

– Stres związany z COVID-19 to ogromny problem. To stres przewlekły – odczuwamy ciągły strach o najbliższych, o siebie, o to, co będzie po przebyciu choroby. Stres ma też związek z restrykcjami, jakich musimy przestrzegać, ze zmianami w naszym życiu, jakie towarzyszą lockdownowi – tłumaczyła prof. Narbutt.

Dermatolog zwróciła uwagę na objawy dermatologiczne, takie jak osutka w przebiegu PIMS. To wieloukładowy zespół zapalny u dzieci po przechorowaniu COVID-19. Dotyczy nawet tych, które chorowały lekko lub bezobjawowo.

Łysienie po COVID-19


Prof. Lesiak przypomniała, że u osób, które przechorowały COVID-19 może też – po trzech, czterech miesiącach od infekcji – pojawić się tzw. łysienie telogenowe. – Ten rodzaj łysienia pojawia się po wielu infekcjach wirusowych, a w przypadku COVID-19 może być wynikiem mikrozakrzepów w skórze – oceniła.

Prof. Narbutt zaznaczyła, że nie ma przesłanek, by sądzić, że występowanie objawów dermatologicznych może być wskaźnikiem cięższego przebiegu COVID-19. Jednak gdy objawy te występują u pacjenta - zwłaszcza nastoletniego – łącznie z typowymi objawami przeziębienia, jak niewielki ból gardła, niewielka gorączka i kaszel, to lekarz powinien zlecić test w kierunku wykrywania infekcji SARS-CoV-2, podsumowała dermatolog.

Czytaj także: PIMS atakuje coraz więcej dzieci. Chorują już nawet niemowlęta

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej