RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Terroryzm we Francji. Trzem policjantom grożono śmiercią

Jednym z głównych zadań francuskiej policji jest walka z islamskim terroryzmem (fot. EPA/IAN LANGSDON)
Jednym z głównych zadań francuskiej policji jest walka z islamskim terroryzmem (fot. EPA/IAN LANGSDON)

Zdjęcia trzech policjantów podpisane „żywy lub martwy” znaleziono przyklejone na ścianach budynków w Echirolles, niedaleko Grenoble na południowym wschodzie Francji. Po piątku zamachu terrorystycznym na policjantkę w Rambouillet pod Paryżem wzmocniono ochronę komisariatów.

Nożownik zamordował policjantkę w komisariacie. Krzyczał „Allahu Akbar”

Policjantka została pchnięta nożem przy wejściu do posterunku policji w mieście Rambouillet, położonym 57 km na południowy zachód od Paryża....

zobacz więcej

W sprawie gróźb pod adresem trzech policjantów w Echirolles wszczęto dochodzenie. Grożenie funkcjonariuszowi publicznemu to przestępstwo zagrożone we Francji karą do trzech lat więzienia.

Groźby wystosowano dwa dni po zabójstwie policjantki w Rambouillet pod Paryżem. Tunezyjski zamachowiec Jamel Gorchene dźgnął nożem uzbrojoną funkcjonariuszkę i został zastrzelony na miejscu zdarzenia.

Krzyczał „Allahu akbar!”


Prokurator Jean-Francois Ricard poinformował w niedzielę o „zdecydowanej radykalizacji” napastnika, który, jak ustalono, tuż przed zamachem słuchał pieśni religijnych i podczas ataku krzyczał „Allahu akbar!”. W jego skuterze znaleziono Koran, a w torbie dywanik do modlitwy. Ponadto w ostatnich miesiącach odnotowano niepokojącą radykalizację jego postów publikowanych na portalach społecznościowych.

W związku z atakiem zatrzymano pięć osób z otoczenia zabójcy, w tym jego ojca, z którym napastnik mieszkał. Zatrzymana para współlokatorów zamachowca została jednak zwolniona z aresztu w niedzielę według źródła sądowego.

  W kontekście narastającej wrogości wobec policji, która – według informacji wywiadu – może ponownie stać się celem ataków terrorystów, minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zwrócił się do prefektów o wzmocnienie bezpieczeństwa wokół posterunków policji i brygad żandarmerii.

Atak w Rambouillet był „17. aktem terroryzmu islamistycznego dokonanym we Francji od 2014 roku przeciwko policji” – podkreślił prokurator Ricard.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej