RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oscary 2021. Są polskie akcenty [WIDEO]

W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu obowiązującego w Polsce poznamy laureatów tegorocznych Oscarów. W grze o nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej zabrakło polskiego filmu, ale nie zabrakło polskich filmowców. Trwają ostatnie przymiarki do gali, która w tym roku stoi pod znakiem pandemii koronawirusa.

Oscary 2021. Tej nocy poznamy zwycięzców

„Nomadland” Chloe Zhao, „Proces Siódemki z Chicago” Aarona Sorkina, „Minari” Lee Isaaca Chunga i „Ojciec” Floriana Zellera – m.in. te produkcje...

zobacz więcej

W kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy nominowana jest „Aida” w reżyserii Jasmili Zbanic. Obraz będący koprodukcją kilku krajów, w tym Polski, opowiada historię masakry Muzułmanów dokonanej przez Serbów w Srebrenicy w 1995 roku.

Przy „Aidzie” pracowali tez łodzianie – producentka Ewa Puszczyńska i montażysta Jarosław Kamiński, który zaznaczył, że w tym filmie wiele scen jest opartych na faktach, na przykład postać odpowiedzialnego za masakrę generała Ratko Mladića.

„Aida” będzie walczyć z produkcjami między innymi z Chin i Rumunii, a jej największym konkurentem jest obraz „Na rauszu” Thomasa Vinterberga – dodał Kamiński. Zaznaczył, że o „Aidzie” jako kandydacie mówiło się od dłuższego czasu, ale ma mocnego rywala – duńską produkcję.

„Aida” walczy o statuetkę


Polska producentka „Aidy” Ewa Puszczyńska podkreśliła, że polski wkład w produkcję jest nie do przecenienia. Obok łodzianina Jarosława Kamińskiego wymieniała odpowiedzialną za kostiumy Małgorzatę Karpiuk i autora muzyki Antoniego Komasę-Łazarkiewicza. Zaznaczyła, że nagrania muzyki do filmu odbyły się w Studiu Nagraniowym Polskiego Radia.

Szansę na Oscara za zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata” ma także Polak Dariusz Wolski, który studiował w łódzkiej Szkole Filmowej, a od lat mieszka i pracuje w Hollywood.

W związku z pandemią koronawirusa tegoroczna gala będzie nieco skromniejsza. Liczba osób na widowni Dolby Theatre w Hollywood podczas całej ceremonii będzie ograniczona do 170. Część ceremonii będzie się także odbywała na stacji kolejowej Union Station w Los Angeles.

źródło:
Zobacz więcej