RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spędzili 40 dni w jaskini. „Wciśnięcie pauzy w życiu”

Uczestnicy projektu sami generowali prąd (fot. FB/Adaptation Institute, Research and do Tank/mat.pras.)
Uczestnicy projektu sami generowali prąd (fot. FB/Adaptation Institute, Research and do Tank/mat.pras.)

Grupa 15 osób wyszła w sobotę z jaskini Lombrives w Pirenejach po 40 dniach spędzonych bez słońca, zegarków ani telefonów. Eksperyment z ich udziałem miał na celu sprawdzenie reakcji ludzkiego organizmu na utratę poczucia czasu i izolację.

Światło może pomóc w leczeniu niektórych chorób

Fototerapia może być skuteczną metodą wspomagającą leczenie chorób neurodegeneracyjnych – przekonują chińscy naukowcy. Przyjrzeli się oni...

zobacz więcej

Ochotnicy – ośmiu mężczyzn i siedem kobiet w wieku 27-50 lat – wyszli z jaskini cali i zdrowi. Wszyscy mieli okulary przeciwsłoneczne, by móc przystosować oczy z powrotem do światła słonecznego.

Przez 40 dni mieszkali w namiotach w jaskini i mieli przydzielane zadania bez wyznaczonego czasu ich wykonania. Do dyspozycji mieli generator prądu napędzany pedałami, a wodę pobierali z 45-metrowego zagłębienia.

Cel eksperymentu


Eksperyment nazwany „Deep Time” miał przetestować ludzką reakcję i zdolność do przystosowania się do skrajnych warunków, izolacji i utraty poczucia czasu. Każdy uczestnik był przed wejściem do jaskini badany pod kątem zdolności poznawczych oraz aktywności mózgu; podobne badanie ma odbyć się po wyjściu uczestników na powierzchnię.

Uczestniczka badania Marina Lancon porównała je do „wciśnięcia pauzy” w życiu. Z kolei szef projektu Christian Clot stwierdził, że w jaskini czas zdawał się płynąć wolniej. – Nasza przyszłość jako ludzi na tej planecie będzie ewoluować. Musimy lepiej zrozumieć, jak nasze mózgi znajdują nowe rozwiązania niezależnie od sytuacji – powiedział Clot.

Jaskinia Lombrives znajduje się w Ornolac-Ussat-les-Bains, na wschodnim skraju Regionalnego Parku Narodowego Pyrénées Ariégeoises w południowo-zachodniej Francji. Została uznana za największą lub najszerszą pod względem objętości jaskinię w Europie, mierzy około 39 km długości.

źródło:

Zobacz więcej