RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Robot zastąpi strażaków. Polski student opracował wyjątkowe urządzenie

Prototyp robota opracował Sebastian Jakubowski (fot. Politechnika Rzeszkowska/B. Motyka)
Prototyp robota opracował Sebastian Jakubowski (fot. Politechnika Rzeszkowska/B. Motyka)

Student mechatroniki Politechniki Rzeszowskiej (PRz) opracował prototyp robota inspekcyjnego dla straży pożarnej. Może on być wykorzystywany na przykład w akcji ratunkowej przy wycieku gazu – poinformował rzecznik uczelni Damian Gębarowski.

Mają tlen z atmosfery Marsa. Udany eksperyment

Podczas pierwszego uruchomienia jeden z instrumentów naukowych na pokładzie marsjańskiego łazika Perseverance uzyskał niewielką ilość czystego,...

zobacz więcej

Prototyp robota opracował Sebastian Jakubowski, student kierunku mechatronika na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej w ramach inżynierskiej pracy dyplomowej. Robot może być wykorzystywany podczas akcji ratunkowych między inymi przy wycieku gazu lub innych niebezpiecznych substancji.

Zadaniem inspekcyjnego robota mobilnego jest dotarcie do obszaru skażonego, pomiar stężeń gazów i temperatury otoczenia oraz przekazanie w czasie rzeczywistym obrazu i danych do operatora.

Urządzenie może pomóc skrócić czas potrzebny do oszacowania zagrożenia, a także dostarczyć dokładne informacje o badanym miejscu bez konieczności narażania strażaków na bezpośrednie działanie oparów o nieznanym składzie.

Strażak inspiracją


Jakubowski wyjawił, że inspiracją tematu jego pracy był wywiad z jednym ze strażaków w Hrubieszowie, w którym poruszone zostały konkretne problemy, z jakimi stykają się strażacy w czasie działań na terenach objętych skażeniem gazami niebezpiecznymi dla zdrowia i życia człowieka.

– Ze względu na moje zainteresowanie robotyką mobilną oraz brak nowoczesnych rozwiązań wspomagających strażaków w tym zakresie wybrałem ten temat pracy. Prace nad urządzeniem trwały ponad półtora roku – powiedział Jakubowski.

Naukowcy policzyli, ile piwo ma bąbelków

Po przelaniu małego piwa do szklanki może w nim pojawić się od 200 tys. do 2 mln bąbelków dwutlenku węgla. Do ich powstawania przyczyniają się...

zobacz więcej

Dodał, że zakres działań obejmował: zdefiniowanie problematyki i założeń projektowych, analizę istniejących rozwiązań robotyki mobilnej, budowę prototypu urządzenia, napisanie oprogramowania, omówienie kwestii dostosowania do warunków rzeczywistej akcji ratunkowej oraz testy.

– W pracy zastosowano mechatroniczne podejście do projektowania urządzeń. Mechanika, elektronika, oprogramowanie oraz sterowanie robota powstawały równolegle, co pozwoliło mi właściwie dopasować wszystkie elementy i przyspieszyć proces prototypowania – wyjaśnił autor prototypu. Jak zaznaczył, w czasie trwania prac projekt robota był modyfikowany, a ostateczny model jest jego trzecią wersją.

Komputer na kołach


Urządzenie jest wyposażone w czterokołowe podwozie, układ sterowania, układ zasilania, mikrokomputer, odpowiednią sensorykę, system wizyjny oraz niezbędne zabezpieczenia. Oprogramowanie robota zostało napisane w języku Python3. Dzięki wbudowanym specjalnym elementom robot może monitorować takie zdarzenia jak na przykład upadek, dotknięcie, kolizja, a następnie informować o nich operatora, zaś przekazywany obraz jest analizowany w czasie rzeczywistym w celu wykrywania i oznaczania ruchu obiektów. Może to być bardzo pomocne na przykład podczas poszukiwania osób poszkodowanych w obszarze skażonym.

Komunikacja z komputerem operatora odbywa się za pośrednictwem długiego przewodu zabezpieczonego rurą karbowaną, co minimalizuje opóźnienia i zakłócenia transmisji danych, a także pozwala na szybkie odnalezienie robota na przykład w budynku. Umożliwia również ewentualne wyciągnięcie urządzenia, jeśli znalazłoby się w miejscu trudno dostępnym. Jakubowski zdradził, że projekt znalazł uznanie w oczach recenzenta i komisji egzaminacyjnej. Doceniono praktyczne podejście do pracy, budowę prototypu i oryginalność konstrukcji.

– Praca pozwoliła mi na ukończenie studiów pierwszego stopnia z oceną 5,0 oraz na uzyskanie tytułu inżyniera mechatroniki ze specjalizacją informatyka i robotyka. Projekt pożarniczego robota inspekcyjnego jest nadal przez mnie rozwijany, a sam prototyp będzie z czasem udoskonalany o nowe rozwiązania – dodał student.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej