Rajdowe MŚ. Kajetanowicz triumfuje w WRC3

W  WRC3 Kajetan Kajetanowicz był zdecydowanie najszybszy (fot. Facebook/Kajetan Kajetanowicz)
W WRC3 Kajetan Kajetanowicz był zdecydowanie najszybszy (fot. Facebook/Kajetan Kajetanowicz)

Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo) zwyciężył w kategorii WRC3 w Rajdzie Chorwacji, trzeciej rundzie mistrzostw świata. W całej imprezie triumfował obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris WRC).

Nie żyje legenda polskich rajdów samochodowych

W sobotę w wieku 93 lat zmarł były kierowca rajdowy, uczestnik między innymi Rajdu Monte Carlo Adam Smorawiński. 13-krotnie był mistrzem Polski w...

Ogier o 0,6 s pokonał partnera z zespołu Toyoty Brytyjczyka Elfyna Evansa i o 8,1 s Belga Thierry'ego Neuville'a (Hyundai I20 WRC). Francuz, który został liderem klasyfikacji generalnej mistrzostw świata, odniósł 51. zwycięstwo w 159. starcie w rundzie mistrzostw świata.

Przed ostatnim odcinkiem specjalnym Sela - Kumrovec 2 o długości 14,1 km w rajdzie prowadził Evans, mając 3,9 s przewagi nad Ogierem. Obrońca tytułu miał w niedzielę początkowo sporego pecha, prowadzenie w rajdzie stracił po kolizji, do jakiej doszło w centrum Zagrzebia, gdy jechał na start do drugiego niedzielnego odcinka specjalnego. Właśnie wtedy w bok rajdowego Yarisa wjechał kierowca BMW, który chciał się... zmierzyć z mistrzem.

Mistrz nad mistrzami

Samochód Ogiera został uszkodzony, prawe drzwi od strony pilota zostały zniszczone, pojawiły się problemy z zawieszeniem. Ogier na start odcinka dojechał, ale stracił na nim 7 s do Evansa i spadł w klasyfikacji na drugą pozycję. W ostatniej próbie Francuz jednak pokazał, że jest mistrzem nad mistrzami. O 4,5 s był szybszy od Evansa i dzięki temu triumfował w całym rajdzie z przewagą 0,6 s. O tyle był szybszy na trasie imprezy, której odcinki specjalne, gdzie kierowcy jadą na "110 procent możliwości", miały 300,1 km.

Kajetan Kajetanowicz wymiata w WRC3

W WRC3 Kajetan Kajetanowicz był zdecydowanie najszybszy, drugiego na mecie Fina Emila Lindholma (Skoda Fabia Rally2 Evo) pokonał o 1.14,6. W klasyfikacji generalnej Polak zajął 11. lokatę. W Chorwacji reprezentant LOTOS Rally Team wygrał pięć odcinków specjalnych, na wszystkich pozostałych plasował się w czołówce swojej kategorii.

W klasyfikacji generalnej MŚ po trzech rundach liderem jest Ogier z dorobkiem 61 pkt. Drugie miejsce zajmuje Neuville - 53 pkt, a trzecie Evans - 51 pkt.