SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

75. urodziny Andrzeja Seweryna. Prezydent podziękował mu za rozsławianie polskiej kultury

Aktor, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn (fot. arch.PAP/M.Kulczyński)
Aktor, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn (fot. arch.PAP/M.Kulczyński)

Jest prawdziwym ambasadorem kultury polskiej we Francji, jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów. Był jednym z trzech cudzoziemców zaangażowanych do legendarnego zespołu Komedii Francuskiej. Aktor, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, Andrzej Seweryn obchodzi jubileusz 75-lecia. Życzenia urodzinowe złożył artyście prezydent Andrzej Duda.

Norwid jakiego nie znamy. Powstał wyjątkowy film [WIDEO]

Instytut Książki zaprezentował online krótkometrażowy film o Cyprianie Kamilu Norwidzie pod tytułem „Vade-mecum”. W tym roku przypada 200. rocznica...

zobacz więcej

W liście do Andrzeja Seweryna w dniu jego 75. urodzin prezydent podziękował mu „za cenny wkład w dokonania polskiego teatru i kina oraz za wspaniałe rozsławianie kultury polskiej w świecie”.

„Składam wyrazy wielkiego uznania dla Pańskiego dorobku artystycznego” – napisał prezydent.

Prezydent w liście podkreślił, że Andrzej Seweryn należy do grona najwybitniejszych polskich aktorów i przypomniał jego najbardziej znane kreacje aktorskie: Maksa Bauma w „Ziemi obiecanej”, Sędziego Soplicy w „Panu Tadeuszu” czy Zdzisława Beksińskiego w „Ostatniej rodzinie”.

Andrzej Duda zaznaczył też, że kiedy w Polsce wprowadzony został stan wojenny, Andrzej Seweryn pozostał we Francji, gdzie stał się znaczącym aktorem, docenianym przez czołowe osobistości tamtejszego środowiska kulturalnego.

Podkreślił, że jako jeden z nielicznych cudzoziemców został członkiem zespołu Comédie-Française. Zaznaczył, że świetną kartę w swojej biografii aktor zapisuje jako dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

„Z okazji pięknego jubileuszu składam Panu serdeczne życzenia zdrowia, wielu sił, niestrudzonej weny twórczej oraz kolejnych znakomitych osiągnięć” – napisał prezydent. CZYTA TAKŻE: Dla kogo Orły? Znamy nominacje dla najlepszych polskich filmów

źródło:
Zobacz więcej