RAPORT

Pogarda

Indie biją rekordy zachorowań. Transport tlenu wojskowymi samolotami

W Indiach szaleje druga fala pandemii COVID-19 (fot. PAP/EPA/P.ADHIKARY)
W Indiach szaleje druga fala pandemii COVID-19 (fot. PAP/EPA/P.ADHIKARY)

Najnowsze

Popularne

Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła w ciągu doby o 346 786 przypadków - powiadomiło indyjskie ministerstwo zdrowia. To kolejny rekord pod względem liczby infekcji na świecie. Szpitalom brakuje tlenu dla pacjentów. Na te niepokojące doniesienia reagują kolejne kraje. Po m.in. Kanadzie i Wielkiej Brytanii, na podróżujących z Indii zamykają się Niemcy i Włochy.

Szczyt UE na temat COVID-19, klimatu i Rosji. Podano termin

We wtorek 25 maja przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwołuje fizyczny szczyt Unii Europejskiej w Brukseli na temat COVID-19, klimatu i...

zobacz więcej

W Indiach szaleje druga fala pandemii COVID-19 – zwraca uwagę agencja Reutera. W stołecznym Delhi, gdzie system opieki zdrowotnej jest niedofinansowany, w mniej niż co cztery minuty umiera osoba zakażona koronawirusem.

„Pomóżcie nam zdobyć tlen”


Władze uruchomiły samoloty wojskowe i pociągi do sprowadzenia tlenu do Delhi z odległych zakątków kraju. Tamtejsza telewizja pokazała ciężarówkę z tlenem, która przyjechała do szpitala Batra w stolicy, po tym jak placówka ta ostrzegła, że pozostało jej tlenu tylko na 90 minut dla 260 pacjentów.

– Proszę, pomóżcie nam zdobyć tlen, dojdzie tu do tragedii – apelował w piątek na konferencji prasowej szef rządu terytorium stołecznego Arvind Kejriwal do premiera Indii Narendry Modiego.

Kryzys jest odczuwalny również w innych częściach kraju. Kilka szpitali wydało publiczne komunikaty, że nie ma tlenu medycznego. Co cztery minuty umiera osoba zakażona koronawirusem. Lokalne media donoszą o nowych przypadkach zgonów zakażonych koronawirusem osób z powodu braku tlenu w miastach Dźajpur i Amritsar na północy.

Dramatyczny rekord


Już w czwartek Indie przekroczyły odnotowany dotąd w USA dobowy rekord 297 430 zakażeń koronawirusem, stając się globalnym epicentrum pandemii, która słabnie w wielu innych krajach – wskazuje Reuters. A jeszcze niedawno indyjski rząd ogłaszał pokonanie koronawirusa, gdy w lutym liczba nowych przypadków spadła do niskiego poziomu.

W ciągu ostatniej doby liczba zgonów w związku z COVID-19 w Indiach wzrosła o 2624 – jest to najwyższy od początku epidemii koronawirusa wskaźnik dzienny zgonów dla całego kraju. Krematoria w całym Delhi są pełne i zwróciły się do pogrążonych w żałobie rodzin o cierpliwość.

Z uwzględnieniem najnowszych danych, w Indiach do tej pory odnotowano ok. 16,6 mln przypadków infekcji koronawirusem i 189 544 zgony.

Nowe zalecenia w USA. Szczepienia preparatem Johnson&Johnson będą wznowione

Panel doradczy amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecił w piątek wznowienie szczepień przeciwko koronawirusowi preparatem...

zobacz więcej

Zawieszone połączenia


Sytuacji z niepokojem przyglądają się inne kraje. – Bardzo obawiamy się nowej mutacji koronawirusa wykrytej w Indiach. Aby nie zagrozić naszemu programowi szczepień, podróże z tego kraju zostaną znacząco ograniczone – zapowiedział w sobotę minister zdrowia Niemiec Jens Spahn.

Od poniedziałku do Niemiec będą wpuszczani z Indii tylko obywatele niemieccy. Podróżni będą testowani przed odlotem z Indii do Niemiec i natychmiast po przylocie obejmowani 14-dniową kwarantanną.

W niedzielę zakaz wjazdu dla podróżnych z Indii i tych, którzy przebywali tam w ciągu ostatnich 14 dni wprowadziły Włochy. Wyjątek stanowią osoby mające prawo do stałego pobytu we Włoszech, które mogą wrócić pod warunkiem wykonania testu przed odlotem i po przyjeździe, a także 14-dniowej kwarantanny.

Podobne restrykcje dotyczące podróży z Indii wprowadziły wcześniej: Kanada, Wielka Brytania i Kuwejt. CZYTAJ TAKŻE: Raport o koronawirusie. Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej