RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hiszpania. Kolejny atak lewicowych bojówkarzy na działaczy partii Vox

Wiece Vox były już atakowane także przez lewicowych bojówkarzy w Katalonii, Kraju Basków i regionie Nawarry (fot. Juan Carlos Lucas / NurPhoto via Getty Images)
Wiece Vox były już atakowane także przez lewicowych bojówkarzy w Katalonii, Kraju Basków i regionie Nawarry (fot. Juan Carlos Lucas / NurPhoto via Getty Images)

Nieznani sprawcy zaatakowali w sobotnie popołudnie członków konserwatywnej partii Vox w Sanxenxo, na północnym zachodzie Hiszpanii. Od lutego poszkodowanych zostało podczas wieców wyborczych i spotkań partyjnych kilkudziesięciu działaczy i sympatyków tego ugrupowania.

Hiszpania. Skrajna lewica zaatakowała na wiecu wyborczym konserwatywnej partii

Kilkanaście osób zostało rannych w zamieszkach, do jakich doszło w środę wieczorem w Madrycie podczas wiecu wyborczego konserwatywnej partii Vox....

zobacz więcej

Z informacji policji wynika, że ofiarami ataku ze strony kilku napastników była grupa działaczy Vox, którzy rozdawali ulotki w centrum miasta. Napastnicy zniszczyli ich stoisko z materiałami informacyjnymi, próbowali pobić, a także grozili śmiercią im oraz ich dzieciom.

W ocenie liderów Vox sobotni atak na członków tego ugrupowania jest próbą zastraszenia sympatyków tej konserwatywnej partii przed wyborami do parlamentu wspólnoty autonomicznej Madrytu. Odbędą się one 4 maja.


–>PRZECZYTAJ TAKŻE: Hiszpania: Partia Vox złoży skargę na Twittera za ocenzurowanie konta
Kierująca listą Vox w wyborach Rocio Monasterio, potępiając agresję wobec zwolenników swojej partii, wskazała na brak reakcji na sobotnie zdarzenie ze strony innych ugrupowań politycznych. Przypomniała, że to jedno z licznych w tym miesiącu aktów agresji wobec działaczy Vox. Do największych zamieszek w czasie wiecu Vox doszło 8 marca w madryckiej dzielnicy Vallecas. Po nieudanej próbie obrzucenia kamieniami lidera tej partii Santiago Abascala lewicowi ekstremiści zaatakowali pilnujących spotkania z wyborcami policjantów. W rezultacie starć rannych zostało prawie 40 osób.

W tym roku wiece Vox były już atakowane także przez lewicowych bojówkarzy w Katalonii, Kraju Basków i regionie Nawarry. W ich trakcie politycy partii kierowanej przez Santiago Abascala byli m.in. obrzucani kamieniami. W marcu przed budynkiem parlamentu Katalonii próbowano pobić przywódcę tego konserwatywnego ugrupowania.

źródło:

Zobacz więcej