RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Putin podpisał dekret. Powstanie lista „nieprzyjaznych państw”

Dekret został podpisany przez prezydenta Rosji Władimira Putina (fot. Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)
Dekret został podpisany przez prezydenta Rosji Władimira Putina (fot. Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, który ma być odpowiedzą Rosji na „nieprzyjazne działania innych państw”. Ogranicza on możliwość zatrudniania przez ambasady i konsulaty takich krajów obywateli Rosji. Listę „nieprzyjaznych” krajów ma określić rząd.

Słowacja solidaryzuje się z Czechami. Rząd wydala rosyjskich dyplomatów

Słowacki rząd zdecydował o wydaleniu trzech rosyjskich dyplomatów. Decyzja ta została podjęta w geście solidarności z Czechami. Jak podała PAP, w...

zobacz więcej

Treść dekretu opublikowana została w piątek wieczorem na stronie internetowej Kremla. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow zapewnił następnie, że ograniczenia nie będą dotyczyć biznesu, a tylko przedstawicielstw dyplomatycznych.

Powstanie lista „nieprzyjaznych państw”


Dokument wprowadza „ograniczenie, łącznie z całkowitym zakazem w razie konieczności”, zawierania przez przedstawicielstwa dyplomatyczne „obcych państw podejmujących wobec Federacji Rosyjskiej działania nieprzyjazne” umów o pracę z obywatelami FR i rosyjskimi podmiotami prawnymi.

Dekret zawiera też zalecenie, by rząd „ustalił listę nieprzyjaznych obcych państw”, których dotyczyć będą te postanowienia. Dekret wszedł w życie z chwilą jego opublikowania. Tłem dla niego jest skandal dyplomatyczny pomiędzy Rosją i Czechami, które wydaliły 18 dyplomatów rosyjskich, na co Moskwa odpowiedziała zminimalizowaniem personelu ambasady czeskiej w Pradze. MSZ Rosji oświadczyło także, że nie zezwala na zatrudnianie obywateli Rosji przez ambasadę Stanów Zjednoczonych w Moskwie.

CZYTAJ TAKŻE: Na czekistowskim haku. Kto naprawdę rządzi Rosją

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej